Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 4 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 4 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

şuanda  dinliyorsunuz  Forum  

Misafir
Misafir

Öğretmen Kemal Empty Öğretmen Kemal

04/11/10, 10:20 pm
Matematikten post edebiyattan dost olmaz

kasıla kasıla yazılan kitaptanda çizilen resimdende fayda sağlanmaz

Sanatçının eserini içten gelen samimi duygularla değil ancak kendinin bilebileceği zorlayıcı nedenlerden dolayı meydana getirmiş olması......

https://www.youtube.com/watch?v=1xw5LqksIG0&feature=related

Şimdi bu lingi bi izleyin.

Edebiyat dersi ve sanat tartışması. Psikiyatr ve forumlar sanata yer vermiş hep. Desteklemiş, hatta tedavi yolu bile demiş. Dopamin eksikliğini sanat nasıl gideriyo soru işareti? Zaten psikoloji bozulmuş zor ve sıkıcı olan bişeyi tedavi yolu demek nasıl bir mantık? Zor ve sıkıcı olmasının yanında Psikolojiyi bozan bişeyi tedavi yolu demek nasıl bir mantık. Sanatçı içinden geldiği gibi yapmaz hiç bir zaman diyor sanatı, doğru çünkü o duyguyu yaşayacak değil her daim. Bi şekilde bi niyetle yapıyor. Ya geçim derdinde ya stres atmak gibi düşüncelerle hobi amaçlı yapıyor. Ne sanat eseri duyguyu olduğu gibi yansıtıyor, ne de girilen niyet insana bir yarar getiriyor.

Burdan yola çıkarak şizofreni çözülür mü? Çözülebilir. Mutlu

He sanat tartışması dizinin 3. dakikalarından sonra...
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

Öğretmen Kemal Empty Geri: Öğretmen Kemal

04/11/10, 11:19 pm
.

En son iyikiben tarafından 10/01/12, 01:58 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye

04/11/10, 11:34 pm
.

En son iyikiben tarafından 10/01/12, 01:59 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir

05/11/10, 04:02 am
iyikiben helal olsun iyi yakalıyorsun beni ama şiiri yazarken sanat babında yazmadım bir şey anlatmak istedim sadece. O yüzden yazdığım şiir bir sanatvari olmadı Mutlu
Bişeye karşı olunmaz, bişey yanlış olarak görülür ve hayatından kalkar. Ben sanata karşıyım diye bir cümle yok. Ve sanat şizofreniyi düzeltmiyeceği gibi genel olarakta insana zararlıdır, çünkü mantıklı değildir.
Sanat monotonlaşmayı yada makineleşmeyi doğurur diye bişey yok. Bu söz zamanında söylenmiş ve bugünlere gelmiş, neden sizce, işsizliği önlemek amaçlı. Siz sanatı makineye yaptırırsanız işsiz sayısı artar buda büyük kriz demektir.

Özdeyişlerde doğru aramayın, düzeni dengeleme amaçlı söylenen sözler onlar.... Hiç birinde mantık ve doğallık yok....
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye

05/11/10, 08:34 am
.

En son iyikiben tarafından 10/01/12, 01:59 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 5 kere değiştirildi
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye

05/11/10, 08:42 am
.

En son iyikiben tarafından 10/01/12, 01:59 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 673

05/11/10, 03:00 pm
ÖZDEYİŞLERDE DOĞRU ARAMAYIN,DÜZENİ DENGELEME AMAÇLI SÖYLENEN SÖZLER ONLAR,YAZMIŞSIN ARKADAŞIM.
ATASÖZLERİ OLSUN,ÖZDEYİŞLER OLSUN YAŞAM TECRÜBESİ KAYNAKLI OLURLAR, DOĞRULUKLARI SINANDIĞI VE DOĞRU OLDUKLARI ANLAŞILDIĞI İÇİN GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KADAR GELEBİLMİŞLERDİR.
AYRICA DÜZENİ DENGELEME AMAÇLI SÖYLENDİKLERİNİ VARSAYSAK BİLE TOPLUMSAL DÜZENİ MUHAFAZA ETMEYE ÇALIŞMANIN NESİ YANLIŞ GELDİ SANA ANLAMADIM.TOPLUMDA BİR DÜZEN OLMASAYDI,İNSANLIKTA VAROLAMAZDI ZATEN.EVRENDE Bİ DÜZEN OLMASAYDI,GEZEGENLER BELKİ BİRBİRİNE ÇARPARDI,DÖNME HIZI DENGELİ OLMASAYDI,MEVSİMSEL ŞARTLAR KARMAKARIŞIK OLURDU.
DİNİ KURALLAR VE KANUNLAR OLMASAYDI, TOPLUMDA DÜZENİ DENGELEMESEYDİ,
SENDEN GÜÇLÜ VE AKILLI BİRİ SENİ KÖTÜ EMELLERİNE ALET EDEBİLİR YA DA ÖLDÜREBİLİRDİ.
SANATA GELİNCE,SANATIN SANAT İÇİN,TOPLUM İÇİN YA DA PARA İÇİN YAPILMIŞ OLMASI BİŞEY FARKETMEZ BENCE.SANAT ESTETİKTİR,GÜZELLİKTİR,BİZİ DUYGULANDIRIR,DÜŞÜNDÜRÜR,BİLGİLENDİRİR.
SANATTA MANTIK OLMADIĞINI YAZMIŞSIN.EMİN OL SANAT SENİN YAZILARINDAN DAHA MANTIKLI BİŞEY ARKADAŞIM.AMA SENİN MANTIK ANLAYIŞIN HERKESİNDEN FARKLI OLDUĞU İÇİN,SANA SANATTAKİ MANTIĞI AÇIKLAMAYA KALKIŞMAYACAĞIM.
Misafir
Misafir

05/11/10, 03:13 pm
Sanatçı birşey anlatmak istemiyo demedim, sadece öz duygu ile yapılmıyor sanat dedim. Bir tür menfaat amacı hep yani. Hattatçılıktan tutun cam figürlerine kadar, ressamlıktan tutun heykelciliğe kadar samimi istekli çıkarsız beklentisiz bir duygu ile yapılan sanat var mı? Siz Süleyman Demirel'i seversiniz içinizden heykelini yapmak gelir ve güzel olur o ve bi kere olur genelde. Ama Süleyman Demirel'in heykelini iş geçim gereği yaparsanız heykel çok değişir. Sevgiden kaynaklanan yapmaya benzemez.
Sanat hem sanatçının hem sanatı kullananın psikolojini bozar.
Br kitabı makineye yazdırırsın. Yaratıcı yazılım kurulabilir. Programa duygular tanıtılabilir. Sözcükler tanıtlılabilir. Ve bir yazılım heykelde üretebilir, resimde, şiirde, fügürde, bestede, hatta iyikibene imaj bile üretebilir. Mutlu
Şimdi heykeli yazılımın yaptığını düşüelim. He ayrıca milimetrik ve insandan daha güzel yapar ayrıca. Ama yinede bir beklenti varsa heykelde mutlaka kalite değişir. Sanatçı der ki size eğer benim sanatımı makine yaparsa ben zevk alamadıktan sonra bi anlamı yok. Zevk zaten doğal değil biliyorsunuz ki bu yüzden zararlı diyorum zaten. Yani makinenin daha düzgün yaptığı kesin ama işsizliği doğuracak bu oda kesin. Düşünün her sanatı makinenin yaptığını. Diziler makinede, şiirler makinede, sesler makinede, istediğin sesi üret söylesin bilgisayar, ses tonu dahi ürettirebilirsiniz makineye ibrahim tatlıses sesi ürettirip (İbrahim tatlısesi program kaydetmek değil bu) ona istediğinizi söylettirebilirsiniz, saçınızı boyattırabilirsiniz, pantolonunuzu diktirebilirsiniz, model yarattırabilirsiniz, ne oldu insan emeği öldü, işsizlik kriz doğdu.

Şu an Dünya'da işsizliğin nedeni ne teknoloji. Önceden herşey el ile yapılıyodu, yazılıyodu, şimdi barkoda çıktı otomatik yazıcı çıktı şu çıktı bu çıktı......

Misafir
Misafir

05/11/10, 03:28 pm
Asuman hanım özdeyişler ve atasözleri bir çeşit sanrıların doğrultusunda çıkan sözler. Adaletsiz bir Dünya Düzeninin ürünü hepsi bu sözler. Adaletsizliği normal görmenin doğrultusunda çıkan mantık hep.

Ayağını yorganına göre uzat mı yorganını ayağına göre uzat mı?, kısa kalırsa ayağını çek sıkıntı var dimi niye sıkıntı çekelim yada şükür var yetmez ki diye niye yetiniyosunuz...

Başa gelen çekilir, başa gelen kovulur.. Başa gelenin düzelmeyeceği yada böyle gelmiş böyle gidecek demek gibi, başa geleni normal görüp kabullenmek, başa gelenin düzelmeyeceğine inanmak, nerden biliyorsunuz düzelmeyeceğini, niye kabulleniyosunuz, niye kovmuyorsunuz....

Ak akçe kara gün içindir, kara günü hayatınıza sokmayın ak akçe gerekmesin..

Güneş girmeyen eve doktor girer, güneş sağlık değil ki sağlık insanın kendisi....

.
.
.
Gider böyle.. Tüm özdeyiş ve atasözleri yanlış netice itibariyle...
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye

05/11/10, 04:32 pm
.

En son iyikiben tarafından 10/01/12, 02:00 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye

05/11/10, 05:07 pm
.

En son iyikiben tarafından 10/01/12, 02:00 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye

05/11/10, 05:34 pm
TECASBCOPS BEY,ATASÖZLERİNİN ANLAMLARINI YANLIŞ ANLAMIŞSINIZ.BAŞA GELEN ÇEKİLİR DENİLİRKEN,BAŞA GELENİN DÜZELTİLME İHTİMALİ OLMADIĞI ANLAMINI ÇIKARMIŞSINIZ.BAŞA GELEN ÇEKİLİR DEMEK,BAŞIMIZA İSTEMEDİĞİMİZ BİŞEY GELDİĞİNDE,DÜZELENE KADAR GEÇEN SÜRE ZARFINDA,ÜZÜNTÜMÜZE ENGEL OLAMAYACAĞIMIZ VE BU YÜZDEN SABIRLI OLMAMIZ GEREKTİĞİ ANLATILAMK İSTENMİŞ.
AYRICA KARA GÜNLERİ HAYATINIZA SOKMAYIN DERKEN,YİNE SAÇMA VE MANTIKSIZ Bİ KELAMDA DAHA BULUNMUŞSUNUZ.EN BASİTİNDEN TRAFİK KAZALARINI ÖRNEK VEREBİLİRİM SİZE.BİZ NE KADAR ZEKİ YA DA DİKKATLİ OLURSAK OLALIM,DİKKATSİZ YA DA SARHOŞ Bİ SÜRÜCÜNÜN BİZİ SAKAT BIRAKMASINA VEYA ÖLDÜRMESİNE NASIL ENGEL OLMAYI DÜŞÜRSÜNÜZ,DİYE SORSAM SİZE YİNE MANTIKSIZ Bİ CEVAP VERİRSİNİZ TAHMİNİMCE.
SİZE Bİ AN EVVEL DOKTORA GİTMENİZİ TAVSİYE EDİYORUM.ZİRA GERÇEKLE,SANRIYI,DOĞRU İLE YANLIŞI BÜSBÜTÜN KARIŞTIRMIŞ DURUMDASINIZ. Sad
Misafir
Misafir

05/11/10, 06:56 pm
Aşka bi eğilin bakalım. Aşkı güzel bilirsiniz, normal bilirsiniz. Neden insanlar aşık oluyo? İnsanalr doğru mu yapıyo? Sanat aşktan doğuyo. Aşk normalse/anormalse sanatta normal/anormal...
Misafir
Misafir

05/11/10, 07:00 pm
Aynı şekilde nefretede eğilin bi bakalım. nefreti çirkin bilirsiniz, normal bilirsiniz. Neden insanlar nefret ediyo? İnsanalr doğru mu yapıyo? Sanat nefrettende doğuyo. Nefret normalse/anormalse sanatta normal/anormal...
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye

05/11/10, 07:18 pm
SANAT NEFRETTEN DOĞMAZ ARKADAŞIM.SANAT AŞKTANDA DOĞMAZ.SANAT AŞKIMIZI VEYA NEFRETİMİZİ İFADE TARZIMIZDIR.KAVRAMLARI BİRBİRİNE KARIŞTIRIYORSUN.
Misafir
Misafir

05/11/10, 07:31 pm
Tamam işte bende onu diyorum. Aşık olursunuz alkınızı anlatan aşkı anlatan şiir yazarsınız, nefret edersiniz nefretinizi anlatan nefreti anlatan şiir yazarsınız. Aşık olduğunuzun heykelini yaparsınız, kara kalem resmini çizersiniz.
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye

05/11/10, 07:36 pm
AŞIK OLMAKTA,NEFRET ETMEKTE NORMALDİR,SANATTA GAYET NORMAL Bİ KAVRAM.İDDİA ETTİĞİN GİBİ ZARARLI OLMANIN AKSİNE FAYDALIDIR.ÇÜNKÜ AŞKINI,NEFRETİNİ İFADE EDEBİLMEK,İNSANLARLA PAYLAŞABİLMEK KİŞİNİN MORALİNİ YÜKSELTİR.Bİ DE ATASÖZÜ SANA İNSAN,İNSANIN AĞINI ALIR.
Misafir
Misafir

05/11/10, 09:57 pm
Hayat kumar değil Asuman hanım. Kaza yapmayabilirsiniz, kazaya uğramayabilirsiniz.
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye

06/11/10, 09:27 pm
HAYAT KUMAR DİİL DERKEN,NE KASTETTİNİZ.BENİM ANLATMAK İSTEDİĞİM GAYET AÇIK ANLAŞILIYOR.HAYAT KUMARDIR DİYE BİŞEY YAZMADIM,İMADA ETMEDİM.ÇEVİR KAZI YANMASIN HESABI,LAF SALATASI YAPIYORSUNUZ, KIVIRIYORSUNUZ.
Misafir
Misafir

06/11/10, 09:36 pm
E siz kumar oynuyorsunuz hayatta. Sarhoşun geleceğini nerden bilebilirsin bunu nasıl önlersin diyorsunuz. Kaza olabilir diyorsunuz. Yani başınıza geleceklerin bilinemeyeceğini söylüyorsunuz. Hayat kumar diyorsunuz yani.
Misafir
Misafir

06/11/10, 09:37 pm
Ne olacağımız belli değil diyo ya insanlar öyle bir şey yok.
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye

06/11/10, 09:41 pm
TECASBCOPS BEY,YAŞADIKLARIMIZ BAZEN, BİZİM ELİMİZDE DİİL,DERKEN ŞANS,TESADÜF DEMEK İSTEMEDİM BEN.KADER DEMEK İSTEDİM.YANİ TANRININ MARİFETİ BAZI ŞEYLER.SİZ KUMARA TAKMIŞSINIZ KAFANIZI ANLAŞILAN.FAZLA TAKILMAYIN FOREX E,HAYAT DİİL AMA FOREX KUMAR.

En son ASUMAN tarafından 06/11/10, 09:44 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir

06/11/10, 09:42 pm
Herşey kendinizden, herşey kendi elinizde.. Siz resmen biyolojimizde irade yok diyorsunuz farkındamısınız?
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye

06/11/10, 09:50 pm
İRADE BİYOLOJİNİN DİİL,TIBBIN KONUSU ARKADAŞIM.İRADEMİZ VARDIR,BİZLER İRADEMİZİ KULLANARAK HASTA OLDUĞUMUZU ANLIYOR VE KABULLENİYORUZ.İRADEDE,DÜNYADAKİ HERŞEYDE Bİ YERE KADAR,SON SÖZ TANRI NIN.
Misafir
Misafir

06/11/10, 09:56 pm
Asuman hanım bana iradeyi tanımlarmısınız. Birde hastalığı.