Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 9 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 9 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

dinliyorsunuz  şuanda  Forum  

iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

şizofreni ve alkol-madde kötüye kullanımı Empty şizofreni ve alkol-madde kötüye kullanımı

11/01/11, 09:16 pm
Şizofreni ve Alkol-Madde Kötüye Kullanımı

Toplumda şizofreni hastalarının alkol ya da madde kullanım riskleri pek göz önünde bulundurulmamaktadır. Sanki hastalar bunları kullanmazmış gibi bir inanış vardır. Hâlbuki araştırmalar, şizofreni vakalarında hem alkol hem de madde kullanımının çok sık görüldüğünü ortaya koymuştur. Hatta şizofreni hastalarında en sık görülen ikinci psikiyatrik durumun madde kullanım bozukluğu olduğu bildirilmiştir. O kadar ki, bazen bulguların şizofreniye mi, yoksa madde kullanımına mı bağlı olduğunun karıştırıldığı birliktelikler söz konusu olmaktadır. Kokain, esrar gibi maddeler şizofreniyi tetikleyebildiklerinden tablonun maddeye mi yoksa şizofreniye mi bağlı olduğunu ayırt etmek zorlaşmaktadır. Uzmanlar birkaç günden uzun süren kokain psikozunun altta yatan bir şizofreniye işaret edebileceğine dikkat çekmektedirler. Bir hafta boyunca hiç kokain alınmadığı halde direnen şizofreni belirtileri mutlaka ilaçla tedavi edilmelidir.
Şizofreni hastaları arasında en yoğun kullanılan maddeler, kafein, alkol, nikotin, esrar ve kokaindir. Hastalar arasında madde ve alkol kullanımının yaygınlığına dair araştırma sonuçları değişmektedir. Son araştırmalar, şizofreni hastalarında madde kullanımının % 70–80 arasında olduğunu ortaya koymuştur.
Tek başına alkol kullanım oranı % 25–50, esrarla birlikte alkol alanların oranı ise %26,7 olarak tespit edilmiştir.
Hastalarda birden çok madde kullanımının yangın olduğu da görülmektedir. Şizofreni vakalarında alkol dışı uyuşturucu madde kullanım oranı % 35 civarındadır. Bunun %20’si kokain, %15’i esrardır.
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye

şizofreni ve alkol-madde kötüye kullanımı Empty Geri: şizofreni ve alkol-madde kötüye kullanımı

11/01/11, 09:21 pm
Esrar içmek şizofreniye yol açar mı?Evet. Bu konudaki kanıtlar giderek arttırmaktadır. Esrar bütün dünyada en sık kullanılan yaşadışı maddedir. Ancak her esrar içende şizofreni veya diğer psikotik bozukluklar ortaya çıkmaz. Özellikle esrar içmeye 15-16 yaş veya öncesinde başlanmışsa, esrar sık kullanılıyorsa, kişinin ailesinde şizofreni hastası bulunuyorsa, bu kişilerde esrar kullanımına bağlı psikoz ortaya çıkma riski 2-2.5 kat artar. Bununla beraber esrar içmenin tek başına şizofreni nedeni olmadığı, ancak önceden var olan yatkınlık zemininde hastalığın ortaya çıkmasını tetiklediğini söyleyebiliriz.

rockermen
rockermen
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 299

şizofreni ve alkol-madde kötüye kullanımı Empty Geri: şizofreni ve alkol-madde kötüye kullanımı

17/01/11, 11:34 pm
Ne sigara,ne alkol ne de madde hiç kullanmadım hiç özenmedim de ömrüm boyunca da kullanmayı düşünmüyorum.Genel bir inanış var işte sıkıldığın zaman bunalınca sigara yada alkol içince rahatlarsın iyi gelir falan diye ama ben buna hiç katılmıyorum.Çok yanlış bir düşünce bence.Sigara ve alkol rahatlama vermez aksine vücut da geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açar.Darlandığım zamanlarda yüksek sesli bir müzik,güzel bir tiyatro oyunu,yağmur yada kar ın altında saatlerce yaptığım yürüyüşler beni rahatlatır...
şizo
şizo
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 500

26/01/11, 03:20 pm
Eskiden sağlıklı günlerimde yani şizofren olmadan önce çok içerdim..Hafta sonları sürekli sarhoş gezerdim..Hafta içleri içtiğimde olurdu.Hatta sabah eve gelirdim içkili bi şekilde üzerimi değiştirir, banyo yapar hiç uyumadan işe giderdim.Böyle günlerimde çok oldu.Hatta işe gittiğimde öğlene kadar çalıştığım yer heryer içki kokardı.İnsanlarla konuşmaya çekinirdim..

Evet hızlı içerdim ama diyebilirim ki hasta olmamın %5-10 sebebi alkoldür.

Yine söyleyebilirim ki yüzde 5-10 sebebide esrardır.Evet esrar da kullandım.meraktan.
Üç beş defa.Esrar çok kötü bir madde.yani bilmişlik yapmayayım ama esrarın çok çeşitleri var.Bu arada esrara argoda ot denir.Biçok şey daha diyen varda neyse..
Şunu söyleyeyim kimi esrar durgunlaştırır, kimi esrar hayalimsi bir havaya sokar, kimi esrar güldürür, kimi esrar paranoya yapar.Evet bildiğiniz paranoya.Bir kere öyle bişey kullanmıştım.Ve yan odada beni öldürmek için bekleyen biri olduğunu düşünüyordum.Bulunduğum yerden zor çıkmıştım dışarı.Gerçi birazda sizin psikolojinizle ilgili bir durum bunlar.Ama şunu söyleyebilirim ki, örneğin sakladığınız bişey var ve esrar kullandınız.bulunduğunuz ortamdan gizlediğiniz bişey var ama.işte şizofren olmanın tohumlarını attınız demektir.İleride o durum biyerden patlıyor.psikolojik dengenizi bozuyor.şizofreniye zemin hazırlıyor..

Bu arada hasta olduğumdan beri bütün hayatım bitti.gece hayatı gündüz hayatı.herşeyim bitti.Zaten hasta olduğumdan beri evden dışarı çıkmıyorum.iki yılda toplam iki defa alkol aldım.birinde sarhoş oldum.bana iyi gelmişti.zihnim açılmıştı.bir iki gün öyle sürdü sonra yine eskisi gibi oldu.birinde de sadece bir bira içtim bütün beynim tıkandı.at gözlüğüyle dolaşır gibi oldum.beynim kapandı.kötü oldum.o gün bugündür hiç içmiyorum.zaten zevkte vermiyor.hiç bişey zevk vermiyor.ve korkarım eskisi gibi olmuyor.

Bu arada ilaçlıyken alkol almayın.İlacı beyinde patlatıyor.Zararlı yani..

Şimdi eski günlere bakıyorumda nerden nereye geldim ya..hayret verici bir değişim.
Şuanda sadece sigara kullanıyorum.Ama onuda yakında bırakıcam..
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye

26/01/11, 05:12 pm
ne içki,ne sigara,ne de madde kullandım.aşırı stress ve genetik yatkınlıktan meydana çıktı benimkisi.doktorlar da bana hiç sormadı madde kullandın mı diye.belki de pek önemsemiyorlar altında yatan nedeni.sizlere sordular mı?
aycammm
aycammm
Asil Üye
Asil Üye
Puanlar : 93

26/01/11, 06:36 pm
bana sormuşlardı..
şizo
şizo
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 500

26/01/11, 07:15 pm
Bütün doktorları katmak istemiyorum ama bana sanki bizimle fazla ilgilenmiyorlar gibi geliyor.yani neler çektiğimizi anlayamıyorlar.Kafalarında belli şablonlar var ona göre bir ilaç verip geçiştiriyorlar gibi sanki.belki onlarında yapacağı fazla bişey yok ondanda olabilir.Ben doktora ne anlatırsam anlatayım ilaca devam diyor başka bişey demiyor.Az konuşuyor yani.İlginç..

Benim hastalık sebeplerim aşağı yukarı şöyle;
Alkol ve madde kullanımı: %10-20
Genetik yatkınlık: %10-20
Stres:%10-20
Çevresel Faktörler: %40-50
edding
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 533

27/01/11, 03:11 pm
Doktor banda sormadı herhangi bir madde kullandınmı diye bende genetik yatkınlık ve çevrelesel faktörler yüzünden hastalandığımı düşünüyorum.
bekirecr
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 673

01/05/12, 10:19 pm
şizofreni öyle bir hastalık ki,hasta ya dışarı çıkamıyor benim gibi.çıksam da 3 saat kadar dışarda duruyorum.sonra eve geliyorum.dışarı eve poğaça almak için çıkartıyorlar beni,sonra da biraz kahveye takılıyorum.akşam old u mu saat 7.30 civarı eve dönüyorum.madde kullanmadım hiç bir zaman.tahmünüm hastalığı artttırıyordur madde bağımlılığı.
Temujin...
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 296

04/05/12, 10:01 pm
herşey genetik bendeki olan gibi...
suçum neydi?
Similar topics