Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 11 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 11 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

şuanda  dinliyorsunuz  Forum  

Gökhan ÇETİN
Yeni Üye
Yeni Üye
Puanlar : 8

Benim babam bir ŞİZOFREN.MİŞ. bugün öğrendim.‏ Empty Benim babam bir ŞİZOFREN.MİŞ. bugün öğrendim.‏

16/09/11, 05:27 pm
Evet (!) Malesef benim babamın şizofren olduğunu o 47, bende 21 yaşında bugün öğrendim. 47 yaşında bir baba 50 yaşında bir anne ve 22 yaşında da bir abim olmak üzere 4 kişilik bir aileyiz.Bu yaşımda çöktüm. Hastalığını bugüne kadar ruh ve sinir hastalıkları olarak biliyordum son 2 ayda 35 senedir kullandığı prolexin iğne ve depakin hapının fayda vermediğini görünce zapedilmez bir hal aldı. bir türlü verilen ilaçların faydasını görmeyince doktoro çıkardık denizli pamukkale üniversitesi hastanesi psikitrast duygu hanım ilk ilgilenen kişi oldu ve hastalıkla ilgili tanılarına şizofren adını verdi ve acilen yatması gerektiğni söyledi.Uzman Tv den bugün izleidiğim Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ertan Tezcan ın söyleşilerindeki bulguları duyunca şok oldum. Evet benim babam bir şizofren. pozitif mi renkli mi diyosunuz artık işte o bulguların aynısı babamda var. Böle bir hastalığı olan birine laf anlatmamız mümkün değil. Manisa lafını duyunca bile ürkttü.Biz babamı oraya kendi imkanlrımzla getiremyiz. Siz bu konuda bize yardımcı olun lütfen. Şizofren bir babanın oğlu olarak sizden rica ediyorum,yalvarıyorum. Babamı tedavi altına alalım. İyleşmesi İçin elimizden ne geliyosa yapalım. Lütfen bana ulaşın .
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

Benim babam bir ŞİZOFREN.MİŞ. bugün öğrendim.‏ Empty Geri: Benim babam bir ŞİZOFREN.MİŞ. bugün öğrendim.‏

16/09/11, 07:28 pm
çok geçmiş olsun Gökhan,tedavi konusunda maddi olanağınız mı yok yoksa babanızı mı ikna edemiyorsunuz?babanızı ikna konusunda doktorunuzdan yardım isteyin.babanızın sosyal güvencesi yoksa eğer sgk gelir düzeyi belli bir seviyenin altındaki hastalara ücretsiz tedavi imkanı sunuyor sanırım.sgk na bu konuda başvurun.umarım babanız iyi bir tedaviyle sağlığına kavuşur.

gelelim bu foruma,Denizli veya Manisa dolaylarında yaşayan arkadaşımız yok sanırım,çok da aktif bir forum değil zaten,misafir olarak katılmayı yeğliyor insanlar,1-2 kişiyle de forumun yürüyeceğini sanmıyorum,tabi gene de herkes kendi bilir.
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

Benim babam bir ŞİZOFREN.MİŞ. bugün öğrendim.‏ Empty Geri: Benim babam bir ŞİZOFREN.MİŞ. bugün öğrendim.‏

16/09/11, 09:09 pm
organik tarımla tedavi 03/03/2011
Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinin Ahmetli ilçesindeki ek ünitesinde, kronik şizofren hastaların rehabilitasyonunda, resim ve sporun yanı sıra organik tarım kullanılıyor.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Ahmetli Ek Üniteden Sorumlu Başhekim Yardımcısı Hüseyin İlter, hastaneye ait 22 dönümlük arazide, tedavi gören hastaların da katılımıyla tarımsal faaliyet yürütüldüğünü, organik domates, biber, patlıcan yetiştirildiğini söyledi. İlter, arazide ayrıca 500'den fazla zeytin ağacının bulunduğu zeytinliklerinin, üzüm bağları ve meyve bahçelerinin de yer aldığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Hastalarımız tarımla uğraşarak, hayata bağlanıyor. Bunlar tedavinin parçası olan faaliyetlerdir. Yetiştirilen meyve ve sebzelerin bir kısmı hastanede hastalar için kullanılırken, bir kısmı da pazarlanarak hastaların bir takım ihtiyaçları karşılanıyor. Arazide oluşturulan ağıldaki 30 adet koyun ve kuzunun bakımını da tamamen hastalarımız yapıyor.”

Tedavi sürecinde sanatsal ve sportif faaliyetlerden de yararlandıklarını dile getiren İlter, bunun için el işi atölyesi ve bahçede spor sahası kurduklarını söyledi. İlter, Ahmetli İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile düzenledikleri resim kursuna 15-20 hastanın katıldığını belirterek, “Bu projede ressamlık yapabilecek kabiliyette hastalarımız ortaya çıktı. Hastalarımızın spor ihtiyacını karşılamak için de bahçemize 8 adet spor aletinden oluşan fitness sahası kurduk”dedi.

El işi atölyesinde hastalara resim eğitimi veren kurs öğretmeni Vesile Alsaç da ummadıkları kadar yetenekli hastalarla çalıştığını, burada hastaların rahatsızlıklarını unutturarak kendilerini el sanatlarına verdiklerini ifade etti. Hastanede, çoğunluğu kronik şizofren 135 hastanın bulunduğu bildirildi.hürriyet
Gökhan ÇETİN
Yeni Üye
Yeni Üye

17/09/11, 11:17 am
Bu yaşına kadar bildiğim sinir ve ruh rahatsızlığı ilaçla tedavi oluyodu(prolexin depakin). Merak ettiğim şu ateşlenme dönemi dediğiniz o rahattsızlık dönemi her zamn olmuyor.özellikle havaların ısınmasıyla ve ramazan ayında sürekli oluyor. Yılın bu dönemlerin dışında görseniz dünyalar tatlısı bir insan oluyo. Şizofreni nası bi rahtsızlık ki seviyesi nasıl? Yaşı ilerledikçe seviye dahada artar mı? Yoksa sabit bir rahatsızlık mı? Neden 35 senedir bu kadar uzun sürmedi rahatsızlığı 2-3 ay oldu hala geçmedi. Sigorta güvencesi Sgk. zaten bu rahatsızlığı yüzünden 10-15 yıldır malülen sigortadan emekli. İkna konusunda bizi dinlemez ben delimiyim diyor. Doktora danıştığımızda bizim yapabilcemiz bişey yok yatması gerekiyo diyolar o kadr. Ailedeki gelir durumu çok da iyi değil. Abim Aydın da ünv.de okuyor Annem de sigortadan işçi emeklisi. bende bi şireketin muhasebesinde asgari ücretle çalşıyorum. Evimiz kira. açıktan bu sene 4 .sınıf işletmeyi tamamladım tamda kpss için dersaneye yazılcaktım ki ŞİZOFREN bir babanın oğlu olduğumu öğrenince ve bu hastalığın hassasiyetini anlayınca dünyam değişti. Ben ne yapmalıyım? Bu yaşımda geleceiğimi düşünemeliyim yoksa varımızı yoğumuzu babamın tedvasine mi harcamalıyım ? tedavi masrafları nasıl hiç bilmiyorum ?
edding
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 533

17/09/11, 11:23 am
.

En son edding tarafından 31/08/13, 07:24 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Gökhan ÇETİN
Yeni Üye
Yeni Üye

17/09/11, 11:36 am
evet babam rahatsızlığının bilincinde fakat kendi kendini ilaçlarla tedavi ettiğine inanıyor.çoğu zmanda ateşlenme döneminde pozitif belirtlerinin önüne geçemiyoruz alkol alıyor sürekli öle iyleşeceğine inanıyor.?Hastane konusunda ancak Denizli de devlet hastanalerinde doktor 3 gün yatması gerekiyo dedi ona ikna etmiştim. Fakat nedendir bilmiyorum hangi hastaneye gittiysek yatak yok dediler? bu bir çelişki mi onu da bilmiyorum. Hastalığı artık ilaçla tedavi edilemez bir hale gelmiş olabilir mi? ilerlemiş olabilir mi?
edding
Gedikli Üye
Gedikli Üye

17/09/11, 11:40 am
.

En son edding tarafından 31/08/13, 07:24 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
edding
Gedikli Üye
Gedikli Üye

17/09/11, 11:46 am
.

Gökhan ÇETİN
Yeni Üye
Yeni Üye

17/09/11, 11:59 am
Mevlam sizden razı olsun kardeşim. İçimi ne kadar rahatlattınız anlatamam. Şimdi dediğiniz gibi tek sorun babamı ikna etmek kalıyor artık. Ben eli kolu oluyorum bu döneminde. Bİr tek ailede beni dinliyor.Annemi düşman olarak görüyor rahtsızlandığında. Allahın izniyle inş.ikna ederim tedavi süresi 3 gün yatması gerkiyo demişti doktor, bu süre tedavi süreci için kısa değil mi? Yani şehir dışına çıkmak onu korkutuyo açıkcası bu yüzden çekiniyo beni orlarda iyice delirtceksiniz diyo. Hastanelerden nefret ediyo. Yatırılma dönemindeki tedavi sürecinden korkuyo. onu ikna etmem için neler yapılduığını az çok bilip onu ikna etmem lazım şok tedavisi diye bişey duydum ben babama böle bi tedavi var desem hayatta gitmez biliyorum.Şok tedavisi de diğer ilçala tedavilerin yanında daha az yan etki gösteren bi yöntemmiş. bunu ben biliyorum ama o anlamaz. Demek istediğim şu illaki dr.bilecek ama o yatış süreci ne kadar sürer?nası tedaviler uygulanır? bunları bi şekilde ona anlatarak ikna etmem lazım
edding
Gedikli Üye
Gedikli Üye

17/09/11, 12:10 pm
....

En son edding tarafından 31/08/13, 07:25 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Gökhan ÇETİN
Yeni Üye
Yeni Üye

17/09/11, 12:21 pm
teşekkür ederim Allah razı olsun Haklısınız aslında herşey doktorun kontrolünde olması gerrkeyo. Evet inanıyorum ki babam çok rahtsız bir hasta değil sadece belli dönemlerde olduğunu billiyorum. Bunun da ilaçaların etkisine,dozuna ve düzenine bağlı olarak değiştiğinin farkındayım. Şimdi doktorların vermiş olduğu 2 tane iğne ile karışıtrılan akineton ve zypexa hapı ile uyuyor. bekliyoruz umarım uyandığında herşey eskisi gibi olur.
edding
Gedikli Üye
Gedikli Üye

17/09/11, 12:47 pm
...

En son edding tarafından 31/08/13, 07:25 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Gökhan ÇETİN
Yeni Üye
Yeni Üye

17/09/11, 01:03 pm
Saolun Allah razı olsun. Akinetonu hiç sevmesede istmesede mecburen uygulamak zorunda kaldık. doktor anllatsada ne işe yaradığını dinlemiyor Kendini daha da kötüye ---ürdüğünü söylüyor. Doktorlarda söylüyo yazmyın diye ama yazdı. Umarım iyleşir. sizden ricam bu hastalık normal bi fiziksel hastalık olmadığı için ne yapcamızı bilmiyoruz bu yüzden bu foruma sık sık ihtiyacım olabilir. Yönlendirmenizde tavsiyelrinzde yararını görebilceiğine inandığım bi yer olarak düşünyorum.Umarım çaresizliğimi anlıyosunuzdur. Allahım kimseyi böyle bir rahatsızkla imtihan etmesin. Amin.
bekirecr
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 673

28/01/12, 05:14 pm
merhaba gökhan nasılsın.babanızın şizofren olduğunu öğrenince dünyanız yıkılmış sanki.35 yıl proloxin iğne ve depakin kullanmış ve onlar da tesir etmez bir hal almış babanız.şimdi zypexa ve yanında verilen bir ilaçla uyduğunu söylüyorsunuz.babanız da invega hiç denendi mi .acaba.bu ilacı kullanan pek çok hasta var,ekserisi de memnun.bana pek laf düşmez ama doktoru gene en iyisini bilir.acil şifalar dileğim le.hoşça kalınız.
aycammm
aycammm
Asil Üye
Asil Üye
Puanlar : 93

28/01/12, 07:35 pm
selam gökhan mesajını yeni okudum.öncelikle ALLAH acil şifalar versin.
yalnız beni bu yazdıklarından etkileyen ve meraka düşüren bişiy var:babanın 35 yıl sonra rahatsızlığı yeniden ortaya çıkmış acaba bunun nedeni ne ki?dr unuz bişiy dedi mi bu konuda?
bekirecr
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 673

04/07/13, 12:13 am
gökhan bey babanız 35 yıl gibi bir süre iki ilacı kullamış bu kadar bir süre alışkanlık yapar veya ilaç yaramaz bir yerlerde falso verir diye düşünüyorum.emekli olduğuna göre hastane de pek zorluk yaşamazsınız.sıranızı alıp doktora gösterirsiniz babanızı onun yanında da bir yakını olmalı ki doktor neler anlatıyor bilmeli insan.alkol de aldığını söylüyorsunuz , psikiyatri alaçları alkollle çelişir.beraber kullanılamaz diye biliyorum ben.tanı konulduktan sonra ilacını alır ve zamanla düzelir tahminim.
Similar topics