Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Bütün listeye bak

Anahtar-kelime

şuanda  dinliyorsunuz  Forum  


Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
ibrahim uyanık
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Mesaj Sayısı : 213
Yaş : 43
Şehir : eskişehir
Puan : 1
Puanlar : 327
Kayıt tarihi : 22/07/10

cınayet denılen trajedı

Bir 12/06/12, 09:34 am
eskısehırde yasanan olayda prof . emre cingi babamın arkadasıydı . benımde kulak amelıyatını yapan kışı . şizofreni olan çocuğuda trajedi sorumlusu mıthat çocukluk arkadasımdı . kımsenın aklına gelmez boyle trajedı . mıthat üstün çocuklatrdandı 4 yaşında kapıya gelen sokak sütçüsünden okuma yazmayı ve matematiği öğrenmişti . matematik yarışmalarında dereceleri vardı . bu üstünlüğü onun şizofreni olacağını gösterıyomuştu . yazık etti mithat herseyi Sad
avatar
şizo
Usta Üye
Usta Üye
Mesaj Sayısı : 300
Yaş : 41
Şehir : Ankara
Puan : 0
Puanlar : 500
Kayıt tarihi : 03/12/10

Geri: cınayet denılen trajedı

Bir 12/06/12, 10:58 am
Bugün haberlerde çıkan olayı diyosun heralde.Ben anne babasında suç buluyorum.Kapıyı çilingirle açıp zorla girmeleri yanlıştı.Ben psikozlu dönemde (hala bile oluyor), kapıyı bi saniye erken açtı diye babama saldırmıştım.psikoz herşeyi yaptırır.çok anlayışlı olmaları gerekirdi çok...
avatar
ibrahim uyanık
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Mesaj Sayısı : 213
Yaş : 43
Şehir : eskişehir
Puan : 1
Puanlar : 327
Kayıt tarihi : 22/07/10

Geri: cınayet denılen trajedı

Bir 12/06/12, 11:57 am
beklenılmedik kötü bi trajedi oldu
avatar
ibrahim uyanık
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Mesaj Sayısı : 213
Yaş : 43
Şehir : eskişehir
Puan : 1
Puanlar : 327
Kayıt tarihi : 22/07/10

Geri: cınayet denılen trajedı

Bir 12/06/12, 05:27 pm
doktorla konuştuk mıthat tan beklenmıyodu dedi
edding
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Mesaj Sayısı : 230
Yaş : 36
Puan : 0
Puanlar : 533
Kayıt tarihi : 06/07/10

Geri: cınayet denılen trajedı

Bir 13/06/12, 10:54 am
.......


En son edding tarafından 25/12/14, 02:43 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Mesaj Sayısı : 991
Yaş : 42
Puan : 0
Puanlar : 1810
Kayıt tarihi : 03/11/09

Geri: cınayet denılen trajedı

Bir 13/06/12, 09:35 pm
Türkiye birkaç ay arayla gelen iki cinayet ve iki aile dramıyla sarsıldı, üzüldü. İlk önce bir şizofreni hastası annenin cinnet geçirerek 21 yaşındaki kızını bıçaklayarak öldürmesi, ardından yine bir şizofreni hastası olduğu iddia edilen 38 yaşındaki mimar Mithat Cingi’nin önceki gün öğretim görevlisi olan profesör anne ve babasını tüfekle öldürerek intihar etmesi gözleri şizofreni hastalığına çevirdi. Türkiye'de her 100 kişiden birinin şizofren hastası olduğunu belirten Soygür, bu hastalığı taşıyan biri tarafından öldürülme ihtimalinin 14 milyonda bir olduğuna dikkat çekti. Soygür, üzücü durumların ise hastalığın tedavi edilmediği, ilaçların kullanılmadığı dönemlerde yaşandığını belirtti.

Türkiye Şizofreni Konfederasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür, Türkiye’de 700 bin şizofreni hastası bulunduğuna, ailelerle düşünüldüğünde yaklaşık 2.8 milyon kişinin şizofreniden etkilendiğine dikkat çekerken medyada çıkan haberleri de sert bir dille eleştirdi.ŞİZOFRENİ NEDİR?

Şizofreni hastalığının ön belirtileri, hastada tuhaf davranışlar görülür. Örneğin günlerce evden çıkamamak, alıp başını gitme arzusu, odada bir takım sesler duymak, görünmeyen kişi yada varlıklarla konuşmak gibi durumlardır. Genellikle 18-25 yaşlarında başlayan bir hastalık olan şizofreni de hastalık tedavi edilmediğinde belirtiler daha da ağırlaşıyor. Kişinin uyku uyanıklık döngüsü bozulup, kendine bakımı azalıyor. Metafizik ve uzayla ilgili garip düşünceler geliştiriyor. Uzaylılarla konuşmak gizli güçlerle mesajlaşmak yada birilerinin onu takip edip öldürmeye çalıştığını düşünmek gibi durumlar yaşıyor. Halusinasyonlar görmek, gergin, sinirli ve öfkeli bir ruh hali tabloya eşlik ediyor. Yapılan araştırmalar şizofreni hastalığının daha çok köylerde, metropol kentlerde göç alan bölgeler, varoşlar ve sosyal eşitsizliğin olduğu yerlerde yoğun olarak görüldüğüne dikkat çekiyor.
Basında bu tip haberlerin veriliş uslubünün çok önemli olduğuna da dikkat çeken Soygür, ”Özellikle bu tip haberlerin verilişinde kullanılan dil korkunç. Direkt bir ön yargı ve damgalama biçiminde dile getirilen bu haber dilinin değişmesi gerek. Toplumda ruh ve sinir hastalıkları için bilinç oluşması için basına çok büyük bir görev düşüyor. Bu konuyla ilgili Türkiye Psikiyatri Derneği ve Türkiye Şizofreni Konfederasyonu olarak, ulusal basına eğitim ve bilgi vermek, elimizdeki raporları paylaşmak gibi her türlü konuda yardımcı olmaya, her türlü paylaşıma hazırız. Yeterki ruh ve sinir hastalığıyla ilgili doğru bir bilinç uyansın bu kişiler toplumda potansiyel bir suç makinası gibi algılanıp, gösterilmesinler”dedi.'OĞLUM BENİ ÖLDÜRDÜN' / ArşivPROFESÖRLER EVLAT KURBANI OLDU / WEB TVŞİZOFREN HASTA TARAFINDAN ÖLDÜRÜLME İHTİMALİ 14 MİLYONDA BİR


Doç. Soygür,”Türkiye’de her yüz kişiden biri şizofren. Şizofreni hastalarında yüzde 10 oranında bir şiddet potansiyeli var. Ama bu şiddet daha çok öncelikle kendine zarar verme biçimindedir. Hastalarda şiddet dürtüsünün ortaya çıkması ise daha çok hastalığın tedavi edilmediği ve ilaçların düzenli olarak kullanılmadığı alevlenme döneminde yaşanabiliyor”dedi.Doç. Soygür, “Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki herhangi birimizin bir şizofreni hastası tarafıdan öldürülmesi ihtimali 14 milyonda bir. Evet şizofrenide şiddet olasılığı var ve bu oranda yüzde on. Ancak araştırmalar gösteriyor ki şizofrenide şiddet oranının düzgün tedavi ve düzenli ilaç kulanımıyla çok büyük bir oranda azaldığı görülüyor. Şiddet daha çok tedavi aksatıp ilaçlarını kullanmayan yada hiç tedavi edilmemiş hastalarda görülüyor”dedi. Alkol ve uyuşturucu madde kullanımının şizofreniye eşlik etmesinin şiddet eğilimini arttırdığına dikkat çeken Soygür sözlerine şöle devam etti: “Esrar, kokain, lsd gibi uyuturucu maddeler şizofreni de gerçekliği bozarak şiddet duygusunu arttırıyor. Yapılan aratırmalar gösteriyor ki taamlülen yani planlanarak işlenen cinayetlerin yüzde 99’u normal insanlar tarafından işleniyor.”ESKİŞEHİR'İ YASA BOĞDU / WEB TVENTELLEKTÜEL AİLE ŞİZOFRENİ TANISINI KABUL ETMİYOR


Ailelerin, çocuklarına konulan şizofreni tanısından korktuğu için hastalığı kabul etmeye yanaşmadıklarına dikkat çeken Doç.Soygür, ”Bu yüzden hastalık tedavi edilemedan, hasta yaşamını sürdürüyor. Dolayısıyla insanlar “Benim oğlum yada kızım şizofreni hastası değil. İlaçta kullanmasına gerek yok” şeklinde hastalığı ve tedaviyi yok sayıp erteliyorlar. Bu yüzden her iki örnekte olduğu gibi sonu çok ağır durumlar malesef yaşanabiliyor. Tanı ve tedaviden kaçmaktaki en önemli neden hastalığın adından korkup yada bunu bir aşağılanma gibi düşünüp hastalığı inkar etme ve yadsıma. Özellikle entellektüel düzeyi yüksek ailelerde, şizofreni hastalığı bir delilik olarak algılanıp sanki hiç yokmuş gibi bir davranış içine giriliyor. Bir psikiyatriste başvurmaktan, yada bir uzmana görünülse bile ilaçların kullanımından kaçınılıyor. Entelektüel ailelerde hastalığı yok sayma ve doğal olarak tedaviyi sürdürmeme gibi davranışlara çok sık rastlıyoruz. Şizofreni hastalarına karşı oluşan toplumsal ön yargı ve baskı yüzünden aile itibarının azalması şizofreni hastası olan ailelerde yoğun baskı yaratıyor. Daha düşük profilli ailelerde ise bu duruma daha az rastlanıyor. Çünkü apoletleri düşmüyor. şizofreniyi toplum olarak ciddiye almadığımız sürece ne yazıkki bu tip durumlarla karşılaşmak mümkün.

Mine TUDUK / Radikal
avatar
ibrahim uyanık
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Mesaj Sayısı : 213
Yaş : 43
Şehir : eskişehir
Puan : 1
Puanlar : 327
Kayıt tarihi : 22/07/10

Geri: cınayet denılen trajedı

Bir 17/06/12, 02:58 pm
ben bıle kendimden korktum acaba sorusunu sordum . ailem olsaydı yaparmıydım dıye . kendimide biliyorum oyle bışı yapmayacağımı ama haberler yuzunden irkildim . bir yandan anti stigma mucadelesi veriyoruz ama basın sansayonel olsun diye hastalığımızı büyütüyor .
avatar
ibrahim uyanık
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Mesaj Sayısı : 213
Yaş : 43
Şehir : eskişehir
Puan : 1
Puanlar : 327
Kayıt tarihi : 22/07/10

Geri: cınayet denılen trajedı

Bir 17/06/12, 03:46 pm
aileler çocuğunun şizofreni hastalığına yakıştıramıyor . beklemeye geciyor kendi kendine gecer üstüne düşmezsek düzelir gibisinden . ilk semptomlar çıktığında hemen hoca aramaya okutturmaya üfletmeye ---ürüyorlar . alevlendiği zamansa doktor hastane geliyor akıllarına . doktoru buluyolar ilacı yazdırıyolar bu sefer de evde yutsun hapını vurdursun iğnesini gecer diyorlar . düzenli takibe gerek görmüyolar ilaç yazdırmaya ---ürüyolar hastayı . doktor ne yapsın üç ayda altı ayda bir ilaç yazdırmaya gelen hastayı . teshiş kondu ver ilacı yutsun evde mantığı yok olmadıkça tedavide gelişim sağlayamazsın . sonra yavrum yavrum dıye arkasında koşarsın .
avatar
arif.konyali
Asil Üye
Asil Üye
Mesaj Sayısı : 91
Yaş : 50
Şehir : sakarya
Puan : 0
Puanlar : 90
Kayıt tarihi : 30/07/12

Geri: cınayet denılen trajedı

Bir 12/08/12, 02:43 am
cinayet her zaman trajedi midir?
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz