Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 8 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 8 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

şuanda  Forum  dinliyorsunuz  

iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

Şizofreniyle Yüz Yüze Gelmek Empty Şizofreniyle Yüz Yüze Gelmek

18/07/12, 11:19 pm
Şizofreniyle Yüz Yüze Gelmek
“Bu olayın benim de başıma geldiğine bir türlü inanamadım. Akıl hastalığı! Ben böyle olamazdım dediğimde bir destek grubu toplantısına gittim ve hayretler içinde kaldım. Orada her kesimden aileler vardı ve çoğu da bana benzer durumdaydı.” Bir Anne İnsanın, bir yakınının şizofren olduğunu kabul edebilmesi zaman alır. Akıl hastalığı ile ilgili tecrübesi olmayan aileler bu olay başlarına geldiğinde korku ve utanç duyarlar. Kendi duygusal yoğunlukları ve başkalarının vereceği tepkiden korktukları için hastalık hakkında konuşmakta zorlanırlar. Akıl hastalığı hakkında kendi önyargılarının da kurbanı olabilirler. Duygularını değerlendirmek zorunda kaldıklarında ise kendi değer yargılarına karşı eleştirel bir bakış getirmeleri gerekir. Geçmişe baktığımızda akıl hastalığının hep bir utanç nedeni
sayıldığını görürüz. Bugün için şizofreni kimyasal bir hastalık olarak bilinmektedir. Bazen de tıp adamları tarafından bir genetik veya bir beyin bozukluğu olarak da tanımlandığı olur. Böylece ortada utanmak için bir neden yoktur. Şizofreni, multipl skleroz veya kanser gibi bir hastalıktır. Ancak eski alışkanlıkları terk etmek zordur. Aileler ağır bir akıl hastalığıyla karşı karşıya olduklarını kabullenmek istemezler. Onlar bunu yapamadıkça problem giderek ağırlaşır.

http://www.bakirkoyruhsinir.gov.tr/tr/guncel-bilgiler/psikiyatri/sizofreni_87.html