Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 4 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 4 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

dinliyorsunuz  Forum  şuanda  

iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

Psikiyatri Hastaları Topluma Kazandırılıyor Empty Psikiyatri Hastaları Topluma Kazandırılıyor

21/07/12, 03:51 pm
Konya Numune Hastanesi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren ve yaklaşık bir yıl önce hizmete giren Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi'nde tedavileri tamamlandıktan sonra taburcu olan psikiyatri hastalarını topluma kazandırmak için tedavilerine devam ediliyor. Hastaların bir taraftan ilaç tedavileri devam edilirken, diğer taraftan el sanatları ve bilgisayar eğitimi veriliyor. Hastalara spor yaptırılıyor. Kilim dokuyan hastalar, sabunlardan meyve üreterek ahşap boyama ve ebru öğreniyor. Kadın hastalar hemşirelerin yardımı ile kısır, kek ve pasta yaparken, yemek pişiriyor.

HAYATA KÜSKÜNLÜĞÜNÜ ORTADAN KALRIYORUZ

Konya Numune Hastanesi Başhekimi Dr. Halil İbrahim Topatan, Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi'nin sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde faaliyete geçirildiğini söyledi. Merkezde, psikiyatri tedavisi görmüş ve hastanede işi bitmiş hastalara, topluma kazandırma sürecinde rehabilite edildiğini kaydetti. Topatan, Merkezimizde hastalara terapi çerçevesinde ilk başta el işi olmak üzere bilgisayar, spor, kilim dokuma, ebru gibi el sanatlarına yönelik dersler veriyoruz. Onları meşgul ederek hayata küskünlüğünü minimum düzeye indirmiş oluyoruz. Yaklaşık 15 personel ile 54 hastanın tedavileri ile ilgileniyoruz. dedi. Sağlık Bakanlığı'nın yaklaşık 150-200 bin arasında nüfusu bulunan ilçelere bir merkez açılması yönünde uygulaması olduğunu ifade eden Topatan, Konya'da merkez Meram ve Karatay İlçeleri'nde 2 adet merkez bulunduğunu ve bu sayının arttırılacağını belirtti.

KENDİ BAŞINA AYAKTA DURMASINI

El becerisi eğitimlerini Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinin verldiğini belirten Karatay Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Öz de eğitimlerinde hastanın ilgi alanını belirleyerek hayatında kendi başına ayakta durabilmesi için destek vermeye çalıştıklarını vurguladı. Merkeze gelen hastalara ilaç tedavilerinin yanı sıra becerilerine yönelik kurslar düzenlendiğini belirtten Psikolog Hülya Yıldırım ise şöyle konuştu

Hastaları başkaları ile rahat iletişim kurabilecekleri eğitimler düzenliyoruz. Bazen ailelerinin de bu eğitimlere katılmasını sağlıyoruz. Halk eğitimden gelen hocalarımız el becerilerine yönelik dersler veriyor. Onları daha çok sosyalleştirme, dışarıda kendi hayatlarını tek başlarına nasıl devam ettireceklerine dair desteklerimiz oluyor.

HAYATA YENİDEN BAĞLANDI

Şizofreni olan oğlunun merkeze gelmeden önce hırçın ve içine kapanık olduğunu ifade eden hasta yakını Ahmet Yılmaz da Oğlumu merkeze getirdikten sonra büyük değişiklikler yaşandı. Daha önce hiç konuşmuyordu içine kapanıktı. Hayattan bezmiş ve tamamen kopmuş haldeydi. Buraya geldikten sonra özellikle yaşamaya, sosyal hayatta daha çok atılım göstermeye başladı. Arkadaşlarıyla, aile içi haraketlerinde, akrabalarla ilişkilerinde, hal ve hareketlerinde düzelmeler yaşandı. dedi.

Merkezde tedavi gören hastalar ise aldıkları tedavi ve el becerilerinden çok memnun olduklarını dile getirdi.

http://www.sondakika.com/haber/haber-psikiyatri-hastalari-topluma-kazandiriliyor-3796797/
arif.konyali
arif.konyali
Asil Üye
Asil Üye
Puanlar : 90

Psikiyatri Hastaları Topluma Kazandırılıyor Empty Geri: Psikiyatri Hastaları Topluma Kazandırılıyor

12/08/12, 07:34 am
sakaryada da açıldı bir tane. ayda bir telefonla arayıp çağırıyorlar. 1-2 kere gittim. hiç de yabana atılır bi uygulama gibi gelmedi bana.