Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

Anahtar-kelime

şuanda  dinliyorsunuz  Forum  


Paylaş
Aşağa gitmek
corlu84
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesaj Sayısı : 1
Yaş : 33
Puan : 0
Puanlar : 3
Kayıt tarihi : 05/11/12

Şizofreni Hastası Nasıl Sağlık Kurulu Raporu Alır?

Bir 05/11/12, 09:42 pm
Merhaba,

27 yaşındaki kardeşim şizofreni hastası. Kendisi Bakırköy devlet hastahanesinde 1,5 ay yatarak tedavi gördü. Halen evde ilaçlarına devam ediyor.

Biz kardeşimin 2022 sayılı yasadan ve diğer sosyal haklarından faydalanmasını istiyoruz. Bunun için özürlü sağlık kurulu raporu alınması gerektiği söylendi bize.

Kardeşim hastahanenin kliniğinde yatarken, rapor almak için hastahaneye bir dilekçe yazdık. Klinikten sorumlu başhemşireye dilekçeyi göstererek, dilekçeyi nereye vermemiz gerektiğini sorduk. Başhemşire "Bu şekilde doğrudan başvuruyla dilekçe kabul etmediklerini, resmi bir kurumdan gelecek yazıyla sağlık kuruluna alabileceklerini" söyledi bize. "Siz şu anda burada hastahanede yattığına dair bir belge alın bizden ve bu belgeyle bir kuruma başvurun. Nereye başvuracağınızı size söylerler." dedi.

Neyse hastahanede ilgili birime gittik, kardeşimin halen klinikte yattığına dair belgeyi aldık, imzalaması için başhekimin yerine bakan bir doktora gotürdük. Doktor ne amaçla bu belgeyi istediğimizi sordu, sağlık kurulu raporu almak istiyoruz dedik. İmzaladı, "bu belgeyi alın sulh hukuk mahkemesine vesayet davası dilekçesi verin, oradan gelecek yazıyla biz hastayı sağlık kuruluna alacağız" dedi.

Mahkemeye dilekçe vererek kardeşimin vesayetini babamın üstüne almak için vesayet davası açtık. Dava bitmeden kardeşim hastahaneden taburcu oldu, ilaçlarına evde devam ediyor. Daha sonra mahkemeden aldığımız sevk yazısıyla Bakırköy'de heyete girdi. "Tamam biz raporu mahkemeye yollayacağız, size vermiyoruz dediler." Biz de herhalde raporu mahkeme bize verecek diye düşünüp tamam dedik.

Yaklaşık 3-4 ay uğraştığımız bu sürecin ardından geçen hafta vesayet davası sonuçlandı. Mahkeme kalemindeki memurlar vasilik kararını elimize verip gönderdi. Rapor yok. Kalem memuruna sorduğumuzda "rapor vermediklerini yalnızca vesayet kararını verdiklerini, raporu hastahaneden alacağımızı" söyledi. Tekrar Bakırköy'e, raporu aldığımız yere gittik. "Siz bu raporu vesayet için istemişsiniz, bize de mahkemeye göndermişiz, size doğrudan rapor veremeyiz." dediler.

Elimiz boş döndük. Ortada kaldık. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Aylardır uğraşıyoruz. Moralimiz çöktü artık.

Şimdi soruyorum. Bu Türkiye Cumhuriyeti'nde şizofreni hastası bir insanın özürlü sağlık kurulu raporu alması bu kadar zor mu? Niye hiçbir yetkili doğru bir yol göstermiyor? Hastahane nasıl olur da doğrudan dilekçeyle başvuru kabul etmez? Kurum aracılığıyla olacaksa, hangi kurum bize bu raporu temin edecek?
avatar
ibrahim uyanık
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Mesaj Sayısı : 213
Yaş : 43
Şehir : eskişehir
Puan : 1
Puanlar : 327
Kayıt tarihi : 22/07/10

Geri: Şizofreni Hastası Nasıl Sağlık Kurulu Raporu Alır?

Bir 06/11/12, 12:08 pm
geçmiş olsun . yanlış yönlendirmiş hastane sizi . sizin yapabileceğiniz bir yolda devlet hastanesinde sosyal hızmetler bölümüne muracaat edıp yonlendırmesını ısteyebılırsınız .
erolm
Acemi Üye
Acemi Üye
Mesaj Sayısı : 49
Yaş : 29
Puan : 0
Puanlar : 61
Kayıt tarihi : 17/05/14

Geri: Şizofreni Hastası Nasıl Sağlık Kurulu Raporu Alır?

Bir 27/12/15, 10:57 am
ben psikoz hastasıyım şizofreni olarak mı geçiyor
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz