Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 11 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 11 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

dinliyorsunuz  Forum  şuanda  

huri45
Yeni Üye
Yeni Üye
Puanlar : 10

YARDIM EDİN!! (şizofreni yakını) Empty YARDIM EDİN!! (şizofreni yakını)

24/01/15, 12:49 am
merhaba arkadaşlar...
öğrenmek istediğim bilgilerine ve yardımlarınıza ihtiyacım olduğu bir konu var,sevdiğim bir abim,komşum şizofreni hastası ve bize zarar veriyor...hem çok korkuyorum hem çok üzülüyorum ne yapmam lazım...
bu abimizim bir kaç kere bakırköy Question Question ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yattığını duymuştum,sonra apartımanımıza taşındı komşumuz oldu,genelde yakın ve yardım sever davrandım,yemek yaptığımda onana da ikram ettim,aramız gayet iyiydi,ablasıyla muhabbetim var şizofreni hastası olduğunu öğrendim...son yıllarda 5 yıl kadar ilaç almıyormuş,babasına saldırıyor,kendine ve çevresine zarar veriyor,alkol kullanıyor,kötü kişilerle arkadaşlık yapıyor,krizi tuttuğun da ( doğru kelimeyi biliyorum)..kendini kesiyor ve bizi çok korkutuyor,ama kriz anında gayette mantıklı konuşuyor...tekrar hastaneye yatmak istemiyor,ilacı reddediyor..
benim sorum bana bir zarar verir mi,ileri derecede durumu farkındayım yardım etmek istiyorum ama inanın Allah içimi biliyor görmek de istemiyorum çünkü korkuyorum Sad kriz anında yapılanları yaptıklarını unutur mu?
huri45
Yeni Üye
Yeni Üye

YARDIM EDİN!! (şizofreni yakını) Empty Geri: YARDIM EDİN!! (şizofreni yakını)

24/01/15, 12:51 am
bir kere kriz geçirdiğin de polisi aradım,polis biz bişey yapamayız diyip gitti,abim de kapıa geldi,çok korktum bana bir zarar verecek diye,acaba ordan bana kafası takılır mı? yani şizofren hastalığının aşamalarını,davranışlarını hiç bilmiyorum,görünüşte normal,yani belki ben öyle görmek istiyorum,ama içinde nefret fırtınaları kopuyor olabilir mi?
Misafir
Misafir

24/01/15, 11:27 am
Çevresine şiddet uyguladığında 155 polisi arayın, gerekirse zorla hastaneye yatırırlar
huri45
Yeni Üye
Yeni Üye

24/01/15, 01:35 pm
aradık,geldiler,ben iyiyim bir şey yok biraz sinirlendim geçti dedi,polisler gittiler...sonra polis çağardık diye bize sinirlendi kapımıza dayandı yine polis çağardık,tüm bina hatta babası da bizim binada oturuyor mahalleden iki kişi toplam 8 kişi karakola şikatte bulunduk.karakol ellerinden kaçırdılar,karakolda şikayetimizi olduk,ordan kaymakama geçtik,ordan toplum sağlık örgütüne ordan da emniyet müd.hiç birisi hiç bir şey yapmadı hastaneye de yatırmadılar,karakolda da tutmadılar...sebebi bize bir zarar vermiş olması gerekiyormuş,5 senedir ilaç kullanmıyor dedik,babası yanımızda 84 yaşında adam hayati tehlikem var diyor yinede almadılar...korkuyorum,eşim olmadan çıkamıyorum evden....zaten okul kapanınca taşınıoruz,kendi evimizden kiraya çıkıyoruz tek sebebi bu abimiz...
Misafir
Misafir

24/01/15, 08:05 pm
Akıl hastanesinde 1 ay falan yatsa kendine gelir. Akıllanır. Şiddet gösterdiğinde polisi çağırmazsanız onu ödüllendirmiş olursunuz
huri45
Yeni Üye
Yeni Üye

25/01/15, 12:20 am
inanın üzülüyorum,ama başka şeyler de var arkadaşlık ettiği kişiler uyuşturucu kullanan hatta ileri giden insanlar ,binamızda kalıyorlar yanında duruyorlar koruyorlar kolluyorlar bence onu kullanıyorlar,ailesi sahip çıkıyo öz ablası gebersin dedi bana,nasıl hastaneye yatırırız bilmiyorum,emniyet ve toplum sağlık bişey yapamadılar,bize zarar vermesi gerekiyormuş ancak öyle müdahele edebiliyorlarmış...biz şu an ev bakıyoruz kendimize ait evi kiraya verip başka bir yere taşınacağız çocuğumuz da çok korkuyor ondan...
sorun şuydu aslında...kriz anında yaptıklarını unutur mu?pişman olur mu acaba?çünkü normalde aramız iyiydi,kriz geçirirken kapıma geldi,bana dedi,ben seni seviyorum,yemeğini yedim falan dedi...ama güvenemiyorum işte...evden dışarı çıkamıyorum o binadan çıkınca çıkıyorum ...
huri45
Yeni Üye
Yeni Üye

25/01/15, 12:22 am
bunları yazarken burada bulunan kişilerden özür diliyorum,sizi dışlamak ya da şikayet gibi olmasın ben sadece huzur istiyorum ve yardımcı olmak istiyorum,ben onun şizofren hastası olduğunu bile bile el uzattım,yemeğimi paylaştık ,sohbet ettim,bundan dolayı bu kadar çok etkilendim yaptıklarından binamızın her yeri kan izleri,sokak kapımıza kadar onun kanı çok etkiledi beni...
huri45
Yeni Üye
Yeni Üye

25/01/15, 12:24 am
polis bişey yapmadı iştte sorun orda,polis baktı gitti,şikayet ettiğimiz için bize sinirlenip kapıma dayandı...polis yine geldi,karakolda şikayette bulunduk sonra saldılar,hastane işlemleri için yol bile göstermediler...
Misafir
Misafir

25/01/15, 10:58 am
Uyuşturucu varsa bu iş sakata bağlar. Polisin dediğini saçma buldum Zarar vermesi gerekiyor demişler ya Yani iş rayından çıkınca, bu adam birini bıçaklayınca mı önlem alacaklar ? Ayrı eve çıkma fikriniz güzel Çünkü bu adam (anlattıklarınıza bakılırsa) tehlikeli birisi Uyuşturucu alırsa hiç ummadığınız tehlikelere sebebiyet verebilir. Savcılığa falan gidin Hastaneye yatmadıkça, uyuşturucu aldığı kişilerden uzaklaşmadıkça iyileşmez. İlaçlarını da almıyorsa daha kötü hale gelir. Felaket tellallığı gibi algılamayın Ben de şizofrenim. Babamla kavga ettiğim bir gün polisi aradı zorla hastaneye yatırdı. Siz de böyle yapın. Allah yardımcınız olsun.
huri45
Yeni Üye
Yeni Üye

25/01/15, 02:06 pm
bugün karşılaştım aşşağı yukarı çıkarken,yüzüme bakamadı kafası önce geçti sanırım mahçup,çok üzülüyorum hep söylerdi size zararım olmaz ben sizi seviyorum diye,karakolda eşimle uzun uzun sohbet ettiler başkalarına sinirlenip yaptım falan dedi...
ama güvenemiyorum dediğiniz gibi kriz anında birde maddelerin de etkisiyle ne yapacağı belli olmaz,20 yıllık mahallemizden gideceğiz..
geçen sene babasını dövdü,babası bize sığındı polisle ,ambulansı aynı anda getirtene kadar göbeğim çatladı,tek gelirlerse yine müdahele etmiyorlar illa 112-155 aynı anda burda olması gerekiyormuş,bir kaç ay hastanede yattı ilaçlarını kullanması şartı ile topluma karıştı,bu sevindirici bir şey ömür boyu hastanede kalacak hali yok ama malesef almıyor ilaçlarını...temmuza karar böyle korku içinde yaşamak durumundayım kızın okulu var...
sizede geçmiş olsun,keşke elimi uzatıp iyileştirebilsem onu ama arkadaş çevresnden daha çok korkuyorum...
Misafir
Misafir

26/01/15, 01:58 pm
Allah yardımcınız olsun
huri45
Yeni Üye
Yeni Üye

26/01/15, 07:40 pm
Allah razı olsun,sizinde Allah yardımcnız olsun şifanızı versin İnşallah...
1-kriz anında yaptıklarını konuştuklarını unutur mu?
2-pişman olup mahçup olur mu?
3.kendi içinde kinlenip,plan yapıp olmadık bir anda saldırabilir mi?
bunları çok merak ediyorum?
cansın
Yeni Üye
Yeni Üye
Puanlar : 1

27/01/15, 01:23 am
Yıllar önce benzer bir durumu bende yaşadım.Dayım şizofreni hastasıydı hastaneye yatırmam gerekiyordu zor durumda kalmıştım.Durumun önemini anlatan açıklayıcı bir dilekçeyle kaymakamlığa müracaat ettim.Oradan bana,tıbbi durumunun tespiti ile lüzumu halinde ilçe emniyet müdürlüğünden de destek alınarak hastaneye sevkinin temini husunda gereğinin yapılmasının yazılı olduğu bir sevk kağıdı verildi.
Bu sevk kağıdını alıp ilçe emniyet müd. gittim ve oradayken ambulans çağırmamı söylediler 112 den çağırdım emniyete geldiler,oradan hastama gittik alıp hastaneye ---ürdük.Detaya girmeden kısacası bu.

Tavsiyem :söz uçar yazı kalır.Müracaatlarınızı dilekçeyle yapın resmiyete dökülür ve böylelikle kimse size kusura bakmayın gelemeyiz diyemez çünkü görevi ihlal sayılır.

İlaç konusuna gelince,hasta ilaç almayı reddedebilir bazı ilaçların 3 yada 4 haftada bir yapılan depo (ampul,iğne) türleri ya da damla şeklinde olanları mevcuttur. Doktora hastanın ilaç almayı reddettiği
söylendiği taktirde yardımcı olacaktır.

Yaşadığım için biliyorum çok zor. Tüm hasta ve hasta yakınlarına Allahtan şifa ve sabır diliyorum.

Misafir
Misafir

27/01/15, 11:54 am
huri45 demiş ki:Allah razı olsun,sizinde Allah yardımcnız olsun şifanızı versin İnşallah...
1-kriz anında yaptıklarını konuştuklarını unutur mu?
2-pişman olup mahçup olur mu?
3.kendi içinde kinlenip,plan yapıp olmadık bir anda saldırabilir mi?
bunları çok merak ediyorum?
Teşekkürler ama bu sorduklarınızı ancak bir psikiyatri uzmanı cevaplayabilir.