Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 10 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 10 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

Forum  dinliyorsunuz  şuanda  

iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

şizofrenili birisine yardım etmek Empty şizofrenili birisine yardım etmek

16/05/10, 09:18 pm
Şizofrenili birisine yardım etmek
Hasta olmayın
Şizofreni tanısı yalnız o kişi için değil, bütün bir aile için de travmatik olabilir.
Ailenizden birisine şizofreni tanısı konulduğunda, kendinizi tanıdık olmayan, yabancı bir dünyaya atılmış olarak bulursunuz. Kendinizi iyi ve kötü zamanlar arasındaki 'tampon bölge' olarak görürsünüz. İşler yolunda gittiğinde, hasta kişi, belki kendisi tek başına idare edebilir. Bir kriz durumunda hastaneye yatırılması gerekebilir. Arada geçen zamanda, ciddi bir destek vermeniz gerekebilir.
Şizofreni bir dalgalanma etkisi yaratır. Birçok insanı etkiler
Sevdiğinizle ilgili endişeli duygular, geleceğin neler getireceğine ilişkin karışıklık ve aniden sizden talep edilenlerden dolayı duyduğunuz öfke arasında gidip gelirsiniz. Eğer d ik katli davranmazsanız, bu çelişkili duygular ailenizi parçalayabilir.
Sevdiğinize hastalık sürecinde yardım etmek, sizin ve diğer aile bireylerinin uyum sağlamaları için, yapabileceğiniz bir takım şeyler vardır.
• Şizofreni hakkında, öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğreniniz.
• Bölgenizde hangi destek servislerinin ve ilişkili gruplarının bulunduğunu öğreniniz.
• Deneyimlerinizi paylaşmak ve karşılıklı olarak destek sağlamak için hastaya bakım veren/aile ağına katılınız.
• Hastaya bakanlar ve aileler için öneriler yazılı olarak var mı diye, doktorunuza sorunuz.
• Şizofreninin uyarı işaretlerini tanıyınız ve sevdiğinizin kişinin hastalığının tekrarladığını düşündüğünüzde kiminle temasa geçeceğinizi biliniz.
• Kriz ile nasıl baş edeceğinizi öğreniniz.
• Sevdiğiniz kişinin bakımı ilgili kararların alınmasına katılmasını sağlayınız.
• Arkadaşınız veya ailenizin üyesi hasta olduğu gerçeğini kabul etmiyorsa, siz şahsen gidip doktorla görüşünüz ve endişelerinizi paylaşınız.
• Saklanıp, kendiliğinden geçeceği umuduna kapılmayınız.

-Benzer durumdaki kişiler ile konuşunuz.
-Sevdiğiniz kişiyi ilacını alması konusunda cesaretlendiriniz. İstemez ise, nedenlerini anlamaya çalışın ve çözüm yollarını birl ik te tartışınız.
-Hastalığı anlamaları ve ilişkilerini sürdürmeleri konusunda, diğer arkadaşlarına ve aile üyelerine yardımcı olmaya çalışınız.
-Diğer aile üyelerini ihmal etmeyiniz. Genell ik le şizofrenili kişilerin erkek ve kız kardeşleri hakları olan ilgiyi göremed ik leri duygusuna kapılırlar. Bu durum, gücenmeleri ve kıskançlıkları besleyebilir.
-Bir destek grubuyla temasa geçiniz. Aynı durumdaki kişiler ile deneyimlerinizi paylaşmanızın yardımı büyüktür.
-Kurban olmayınız! Bir yaşamınız olması sizin de hakkınız. Yapmayı arzu ettiğiniz şeyler için kendinize yeterince zaman ayırdığınızdan emin olunuz. Aşırı yüklendiğinizi hissediyorsanız, ruh sağlığı ekibinize hangi servislerin yardımcı olabileceğini sorunuz
http://www.alopsikolog.net/siz.asp