Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Bütün listeye bak

Anahtar-kelime

dinliyorsunuz  şuanda  Forum  


Paylaş
Aşağa gitmek
Misafir
Misafir

Şizofreni Nedir

Bir 25/10/10, 02:02 am
Şizofren = Şizofreni; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli değişimlerin görüldüğü, kişinin kişiler arası ilişkilerden ve yanlışlardan uzaklaşarak kendi dünyasında yaşadığı, genellikle gençlik çağında başlayan bir değişimin adıdır. Şizofreniye bir rejimde denebilir. Farklı bir terör akımıda diyenler vardır.

Şizofreni bi dünya, şizofreni bi yaşam biçimi, şizofreni bi akım, şizofreni ucuz insan pazarı, şizofreni bi terör, şizofreni bi bıçak, bi silah bazen monotof, şizofreni bi tecavüz, şizofreni bi cinsellik, şizofreni bi hayat şekli...

Şizofreninin ömür boyu görülme sıklığı genel nüfusta 1/25000'dir. [2][3][4] Ancak kan bağı olan akrabaları arasında şizofrenik kişiler bulunanlarda, şizofreni görülme sıklığı % 100'dür. Şizofrenide görü (bazı gerçekleri gözle görme) faktörlerin rolü iyi tanımlanmış olmakla beraber, bu değişim yalnızca görü faktörlerin değil, birçok koşulun bir araya gelmesi ile oluşur. Yani şizofreni görü ve Dünyasal faktörlerin rol aldığı oldukça köklü bir değişimdir.

Günümüzde şizofrenik değişimi kaldırma yönünde çok yönlü bir yaklaşım yararlı bulunmaktadır ancak hep lafta kalır.
Şizofreni psikiyatrlarca hastalık sayılmış ve tedavisi için oldukça bozucu yöntemler geliştirilmiştir. Temelde belli bi zaman tüketildiğinde terörizm üreten Sempatiterörik ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra zaman ve para kaybına uğratan, aynı zamanda düşmancıl ve bozguncul kişilği geliştiren, çeşitli silahlar kullanmayı düşündüren psikoterapiler ve diğer psikososyal yaklaşımlara da başvurulmaktadır. Sempatiterörik ilaçların şizofrenide dopamin varsayımını doğrular biçimde dopamin üzerinden etki ettikleri düşünülmektedir, her ne alakaysa. Hastalığın özellikle akut döneminde hastaların hastanede yatarak halka tedaviymiş gibi gösterilmesine, terörizmi çaktırmamaya, umut verme oyunlarına gerek görülmüştür.

Birçok alttipi bulunan şizofreni çok değişik gidiş ve sonlanış gösteren süreğen bir değişim bozukluğudur. Şizofrenide değişimin, vukuatların gidişi her birey için farklı biçimde gelişebilir. Değişimin popüler kültürdeki olumsuz imajına rağmen, kişilerin çok büyük kısmı değişimi değiştirebilirler ve diğer herkesten daha iyi bir konuma gelebilirler (Aziz Kerim gibi), ama popüler kültürdeki imaj somut olarak hala yıkılmadı o başka. Değişimden kurtulan sayı 10 milyonda 1 dencek kadar az. Şizofrenlerin yaklaşık %75-99'u ne tür sağaltım yapılırsa yapılsın belirgin bir iyileşme gösteremez ve ciddi yetiyitimleri ile beraber şizofren olarak hayattan göçebilir.

Şizofrenler gözle görülür bazı gerçeklerin oyununa gelmiş, dolayısıyla insanlarca anlaşılamamış, inanılamamış, korkulmuş, itilmiş, tiksnilmiş durumlara gelmiştir.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz