Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 9 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 9 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

dinliyorsunuz  Forum  şuanda  

Misafir
Misafir

Bu başlıkta toplanalım (mı???) Empty Bu başlıkta toplanalım (mı???)

18/04/12, 01:13 am
Bu başlık benimdir derdinde değilim ama zaten çok nadir mesaj geliyor Bölük pörçük kimin ne dediği belli değil. ASUMAN ve İYİKİBEN gibi eski üyeler de uzun zamandır yazmıyor... Bu başlığa denk gelen ve isteyen arkadaşlar yazsınlar. Bir de şunu merak ediyorum İstanbul / Taksimdeki şizofreni derneğine gideniniz var mı ? Arada sırada uğrarım ama orda beni pek kimse tanımaz. Başta dediğim gibi değerli arkadaşlar ŞİZOFRENİ bizim hayatımızı sınırlasa da en azından burada dayanışma içinde olabiliriz. ARaştırıp okumayı sevenlere de aşağıdaki kitabı tavsiye ederim.
Bu başlıkta toplanalım (mı???) 4l36d
İlgimi çeken yerlerine baktım ve çok şey öğrendim. Rahatsız eden şeyin bilimsel karşılığını bilmek içgörüyü güçlendiriyor. Konu dağılmasın ve okuyup geçmeyin :=)) 1 mesaj bari yazın. ŞİZOFRENİ yaşamda elimizi bağlasa da burada bari varlığımızı belli edelim,parça parça yeni cevapsız konular açmaktansa belli yerde toplanmış oluruz İSTEMİYORSANIZ BU BAŞLIĞA BAŞKA BİR ŞEY YAZMAM ! Bize yakışan paylaşımlarda bulunalım; saygılar
şizo
şizo
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 500

Bu başlıkta toplanalım (mı???) Empty Geri: Bu başlıkta toplanalım (mı???)

19/04/12, 12:32 pm
Kitabı okumadım.ama okuyacağım.tabi ilerde param olursa..
İnternette şizofreniyle ilgili fazla bilgi yok.hepsi birbirinin aynı yazıyor.en iyisi böyle kitaplar okumak.kitapta seni etkileyen bölümler, bilgiler oldu mu?paylaşırsan sevinirim..
Misafir
Misafir

20/04/12, 02:46 pm
Etkileyen bölümler oldu ama hepsini buraya yazamam; saatler alır Ama ilgiç olan bir tanesini paylaşayım Anlaşılsın diye büyük harflerle yazıyorum GABBARD'A (yabancı prof.psikiyatr) GÖRE ŞİZOFRENİNİN KESİN TEDAVİSİ DİYE Bİ ŞEY YOKTUR. TEDAVİ YÖNTEMİ HASTANIN KENDİ KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNE GÖRE BELİRLENİR...Bu kısım bana çok düşündürücü gelmişti Demek ki sürekli ilaç kullanarak belli bir iyileşmeye gelebiliriz ama tamamen iyileşme gibi bir şey yok. Yani şizofreninin bazı kalıntılarını silebilmek imkansız. Ben böyle anladım.
şizo
şizo
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 500

21/04/12, 04:41 am
Sel gider kum kalır diyolar ya aynen öyle bir felaket yaşıyosun artık geride elinde ne kalırsa.kiminde bu deprem etkisi yapıyor, kiminde sel, kiminde fırtına, kiminde lodos.
Tekrar hayata tutun tutunabilirsen.artık.
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

28/04/12, 01:20 pm
Kitaptaki "grup psikoterapisi" adlı bölümdeki gerçeğe dayalı uyarılma(etkileşim) konusu dikkatimi çekti.

"Başa çıkma stratejileri farklıdır ve hastalar kendi deneyimleriyle bunları paylaşabilirler.Bazı hastalar kaygı yaratan bir durumla karşılaştıklarında semptomlarının kötüleştiğini görürler bu yüzden yapacakları ilk şey daha az stresli bir ortama gitmak veya rahatlamak için daha fazladan ilaç almak olur.Bazıları ise yalnız kaldıklarında psikotik semptomların arttığını bildirirler,bu yüzden bazı aktiviteler üzerine yoğunlaşmayı deneyebilirler ya da gerçeğe dayalı uyarılma sağlamak için diğer insanları arayabilirler.Daha iyi kompanse edilmiş hastalar daha psikotik olan bireylere tavsiyeler vermeleri için teşvik edilir.

Her oturumda ,grup psikoterapisti olarak, faydalı bir konu belirleyip,hastalara bu konuyu kendileriyle bağdaştırmalarını istedikten sonra da başa çıkma stratejilerini birbirleriyle paylaşmaları için teşvik etmelisiniz.Hastalar destekleyici bir ortamda kendilerini ifade etme şansı bulmuş ve sorunlarıyla başa çıkma yollarını öğrenmiş hissederek grubu terkeder."

Ben bu gerçeğe dayalı uyarılma (etkileşim)nın çok işe yaradığını düşünüyorum.Hastalar birbirleriyle girdikleri etkileşimden fayda sağlayacaklardır.

Her ne kadar bu forumdaki ilişkilerimiz tam bir grup psikoterapisi sayılmasa da bana psikotik semptomlarımın arttığı bir dönemde oldukça faydası oldu.Chat bölümünde 2 arkadaşımla yaptığım görüşmenin teskin ediciliği bana o an ilaç tedavisinden bile daha etkili geldi.Gerçeği ayırt etmemde büyük bir katkısı oldu.Kitapta da yazdığı gibi gerçeğe dayalı bir etkileşim yaşadığımı düşünüyorum.
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

28/04/12, 01:58 pm
Güzel bir başlık açmışsın.Bu kitabı ,kendi deneyimlerimizle ve bilgilerimizle bütünleştirerek yorumlarsak daha faydalı olacağını düşünüyorum ama hastalığından dolayı kitap okumaya konsantre olamayan arkadaşlar da var,fazla katılım olur mu bilemiyorum.Bu başlığı kitap bölümüne açsan daha iyi olurdu.Neyse buranın linkini oraya yazıyım.
Misafir
Misafir

29/04/12, 10:02 am
iyikiben sağolasın Mutlu Bu kitabı okudun sanırım Ben hepsini okumayadım Anlayamadığım bilimsel karışık ifadeler vs vardı ama faydasını da gördüm Mutlu Kendine iyi bak
Similar topics