Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 7 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 7 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

Forum  şuanda  dinliyorsunuz  

laila
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 225

Bu da benden inciler... Empty Bu da benden inciler...

18/02/10, 12:03 am
Kendimle ilgili paylaşmak istediğim şeyler var;

arkadaşlar 2 sene önce yaşamış olduğum bazı olumsuzluklar ve imkansızlıklar beni o dönemlerde oldukça etkilemişti.
işsiz oluşum, ve bunu aşabilmek için gösterdiğim iş arama çabası, babamın hastalığı, kendi akciğer rahatsızlığım hepsi üst üste gelmişti o yıllarda, kimsenin beni anlayamayacağı kanısına kapılmıştım ve bu yüzden çevremde kimseyi istemiyordum. çok çok hayat dolu ve de umursamaz bir kişilikten, olgun bir kişiliğe girmiştim adeta..
hiç bir arkadaşımla görüşmediğim gibi eve misafir vs... gelmesini de istemiyordum. ve zamanla bu durum beni yanlızlığa soktu..

Eskiden insanların arasındayken cır cır, vır vır öten ben, insan içine girdiği zaman bocalayan bir tip oluvermiştim. iş bulamıyor olmanın verdiği bir güvensizlik vardı üzerimde.. farkındaydım bu yaşadığım depresyondu... ama geçicekti biliyordum. her insanın zaman zaman böyle sorunları olabilir diye kendi kendime telkinde bulunuyordum.

bana engel ve üzülmeme sebep olan şeyleri önce bir kağıda yazdım.. Sonra da bunların nasıl aşılıp aşılamayacağını düşündüm saatlerce.. kendi kendime konuşarak... yani BANA AİT OLAN SORUMLULUKLAR / VE BENİM AŞAMAYACAK OLDUĞUM SORUMLULUKLAR Rolling Eyes şöylede denebilir """ mantığımla halledebilceklerim, kaderde yaşanması gerekenler... kısacası
"" kader ve mantığı "" yüzleştirdim. Mutlu

önce, hastalıkların yaşanılan ve hayatta ben kabul etmekte zorlansamda yaşanılacak bir gerçek olduğunu kabul ettim..
zamanla yaşadıklarım içimde bir volkan gibi olmuştu.. bunları daha fazla içimde tutamazdım.. dostlarımla paylaşmalıydım.. Konuşmak içimdeki herşeyi boşaltmak istiyordum.. hatta omuzlarına sarılarak hıçkıra hıçkıra ağlamak.. BUNU YAPTIM ve İNANILMAZ RAHATLADIM... Mutlu

İş meselesine gelince, mücadelemde bazı eksikler olduğunu biliyordum.. kahretsin ki o dönemlerde herşey o kadar üstüste gelmişti ki, herşey planladığımdan da berbat gitmişti.. ama bunuda halletmem gerekiyordu.. kendi kendime acıyordum resmen.. üzülüyordum boş geçen zamana.. günler su gibi akıp gidiyordu ve ben hala işsizdim Crying or Very sad

iş alanımdaki sektörü değiştirdim... farklı alanlara yöneldim.. arayış rotamı daha da genişlettim.. Ve sonunda ONUDA HALLETTİM Mutlu şu an bir işim var ve mutluyum..

Babamın sağlığına gelince, şu an hala tedavisi sürüyor, ama şükür ki gelişen teknoloji ve tıp sayesinde yaşam kalitesi iyi düzeyde.. bizde bu imkanlardan faydalanmaya çalışıyoruz.. BABAMIZ SAKAT OLSADA YETER Kİ BAŞIMIZDA OLSUN.. ALLAH UZUN ÖMÜRLER VERSİN..

uzun lafın kısası dostlar, hayat böyle işte.. hepimizin hayatındaki sıkıntılar ancak yaşandığı takdirde anlaşılıyor.. paylaşıldıkça da azalıyor.. Mutlu

kalın sağlıcakla iyi geceler
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 673

Bu da benden inciler... Empty Geri: Bu da benden inciler...

18/02/10, 06:11 pm
İŞ BULMAK BENİM İÇİN DE BÜYÜK BİR SORUN OLUYOR LAİLA.LİSE MEZUNUYUM AMA TAM OLARAK PC KULLANMAYI BİLMİYORUM.ZATEN ÖĞRENSEMDE,UNUTKANLIĞIM YÜZÜNDEN ÇOK HATA YAPACAĞIMDAN,DOĞRU DÜZGÜN BİR İŞE GİREMİYORUM.
BULAŞIKÇILIK FİLAN YAPMAK İSTİYORUM AMA ANNEM İZİN VERMİYOR.BEN DE BİLDİĞİN GİBİ ÖRGÜ İŞİNE BAŞLADIM.İNŞALLAH GELİR ELDE ETMEYİ BAŞARIRIM.
ÇALIŞMAK BENCE PSİKOLOJIK HASTALIKLARA İYİ GELİYOR.ÇALIŞIYOR OLMANA SEVNDİM.
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

18/02/10, 06:12 pm
aferin sana.her zaman böyle güçlü ve azimli ol.
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye

18/02/10, 07:28 pm
asuman,unutkanlığına sebep neymiş?doktoruna sordun mu?ilaçların etkisi var mıymış?neler yapman gerekiyormuş?
timuçin
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 973

18/02/10, 08:44 pm
.

En son timuçin tarafından 10/05/10, 11:46 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
laila
Gedikli Üye
Gedikli Üye

18/02/10, 09:15 pm
ASUMAN demiş ki:İŞ BULMAK BENİM İÇİN DE BÜYÜK BİR SORUN OLUYOR LAİLA.LİSE MEZUNUYUM AMA TAM OLARAK PC KULLANMAYI BİLMİYORUM.ZATEN ÖĞRENSEMDE,UNUTKANLIĞIM YÜZÜNDEN ÇOK HATA YAPACAĞIMDAN,DOĞRU DÜZGÜN BİR İŞE GİREMİYORUM.
BULAŞIKÇILIK FİLAN YAPMAK İSTİYORUM AMA ANNEM İZİN VERMİYOR.BEN DE BİLDİĞİN GİBİ ÖRGÜ İŞİNE BAŞLADIM.İNŞALLAH GELİR ELDE ETMEYİ BAŞARIRIM.
ÇALIŞMAK BENCE PSİKOLOJIK HASTALIKLARA İYİ GELİYOR.ÇALIŞIYOR OLMANA SEVNDİM.

çalışmak insanı rahatlatıyo bu kesinlikle doğru Mutlu zaman kolaylıkla geçiyor ayrıca para kazanıyor olmanın tadı çok çok daha güzel.. tavsiye ederim..

Asumancım çalışmak istiyorsan illaki bilgisayar ile ilgili işleri tercih etmeyebilirsin.. seni fazla yormayacak, rutin yapılan işlere yönelebilirsin

örneğin ;

- bir konfeksiyon atölyesinde kalite konrol ( dikilen ürünlerde, sökük varmı diye kontrol işi... ) hem bak bunların çoğu haftalık veriyor ücreti..

- mesela fabrika veya üretim yerlerinde paketleme işleri vs...

- fazla kalabalık olmayan bir ofiste çay ve kahve servisi...

bu gibi şeyleri düşüneblirisin.. Unutkanlık var diyorsun bunu aşmak içinde BOL BOL NOT AL.. Mutlu evet çok ciddiyim bol bol yaz... çantanda biryerlerde küçük bir ajanda bulundur... ve neler yapman gerektiğini not et... düzenli olarak bak o not defterine... bu zamanla seni rutin hale getirecektir... böylelikle yapman gerekenleri ALIŞKANLIK HALİNE GETİREBİLİRSİN...
Bak bunu dene haklı olduğumu anlayacaksın.. Wink
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye

18/02/10, 09:40 pm
hafızayı güçlendirme yolları;bulmaca çözmek,kitap okumak, müzik dinlemek,spor özellikle yürüyüş,sağlıklı beslenme,bol su içmek,sosyal ilişkileri geliştirmek,yeni bir dil öğrenmek.
timuçin
Usta Üye
Usta Üye

18/02/10, 09:43 pm
.

En son timuçin tarafından 10/05/10, 11:45 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
laila
Gedikli Üye
Gedikli Üye

18/02/10, 09:44 pm
bak bunu sevdim deniz kestanesi Mutlu Mutlu Mutlu
timuçin
Usta Üye
Usta Üye

18/02/10, 10:42 pm
.

En son timuçin tarafından 10/05/10, 11:41 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 673

19/02/10, 07:50 pm
DEĞERLİ ARKADAŞLARIM TAVSİYELERİNİZİN HEPSİ DOĞRU,DOKTORUM DA BANA AYNI TAVSİYELERİ VERİYOR.ELİMDEN GELDİĞİ KADAR UYGULAMAYA ÇALIŞIYORUM.UNUTKANLIĞIM HASTALIKTANMIŞ.ZATEN BU HASTALIĞIN ESKİ ADI DA ERKEN BUNAMAYMIŞ.
LAİLACIM,ÖNERİLERİNİN HEPSİ GÜZEL AMA 33 YAŞINDA OLUNCA İŞÇİLİK,GARSONLUK GİBİ İŞLERE PEK ALMIYORLAR AMA YİNE DE SAOL,BELKİ İŞE ALAN BİR YER BULURUM.KALİTE KONTROL İŞİ KAFAMA YATTI.