Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 4 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 4 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

Forum  şuanda  dinliyorsunuz  

iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

Nasıl mutlu olunur? Empty Nasıl mutlu olunur?

19/03/10, 07:21 pm
Hayatta mutlu olabilmek için insanlara gerekli olan şeyler nelerdir?
İnsanlar hayatları boyunca mutluluğu ararlar. Mutluluk arayışı içinde sahip olmak istedikleri şeylerin hayalini kurarlar. Kişiler manevi ve maddi güçleri doğrultusunda hayallerinin bir kısmını kendilerine hedef olarak belirlerler ve bu doğrultuda yatırım yapmaya çalışırlar.
Sınava girecek bir öğrencinin hayali üniversitede öğrenim görmek dolayısı ile derslere çalışarak kendine yatırım yapar, çocuğu olan bir anne de bebeği için en iyisini düşünerek onun geleceğine yatırım yapar.
Hayalleriniz hedefe ulaşmak için aracıdır aslında. Hayal dünyamız isteklerimizi, arzularımızı yansıtır bize ve dış dünyaya. Hayal kurmak güzeldir, faydalıdır ama her hayalinde gerçekleşmesi olası değildir, olmamalıdır da.
Sahip olmak istediğimiz şeyler gerçekten bizim mutluluğa ulaşmamızı mı sağlayacak? Yoksa o istediğimizi elde ettikten sonra listeye yeni bir madde mi eklenecek?
Yaşamda mutluluk her istediğimizi elde etmekle gerçekleşmez. Bununla birlikte eğer mutlu olmayı sorunsuz biri olmak olarak görüyorsanız her daim problemsiz olmak ya da problemsiz insanlarla bulunmakta mümkün değildir. Önemli olan problemi nasıl algıladığımız ve çözüm için ne yaptığımızdır. Ne istediğimizi bilmekle birlikte insanlara problemlerin çözümü konusunda yardımcı olmaktır.
Bazı zamanlar çevremizde her daim güler yüzlü kişiler görürüz ve onların hiçbir sorunu olmadığını düşünürüz. Halbuki bu insanların sürekli mutlu kişiler olarak algılanmaları, problemsiz olmalarından kaynaklanmaz. Bu kişiler öyle bir şekilde örgütlemişlerdir ki kendilerini, problemlerin onları yıkmalarına izin vermezler. Sorunları kendilerinden büyük görmezler. Gündelik yaşamın getirdiği yüzlerce soruna rağmen huzuru ve mutluluğu kendi içlerinde yakalarlar. Bunu hayata pozitif bakarak, biraz kaderci biraz iradeci olarak, biraz da sorunlardan ders çıkartarak ve yapıcı olarak başarırlar.
Yaşamda haksızlıklara uğruyorsunuz, bazen kimse anlamıyor, kendinizi anlatamıyorsunuz belki en yakınınızdakine bile. Dersleriniz, işiniz iyi gitmiyor. Çocuğunuz ergenlik çağında onu anlamıyorsunuz, maddi sıkıntılarınız var, bir ev bir de araba istiyorsunuz…
Unutmayın ki bunları herkes yaşıyor, herkes aynı isteklere sahip...
'Yağmur herkesin başına yağıyor, şemsiyenizi açın'.
Sizi ne besliyor onu bulmaya çalışın.
Hayatta hep sahip olmak istediklerimiz var... Sahip olduklarımızı gerçekten görmüyoruz. Sağlığımızı, huzurumuzu, kimilerine göre iyi bizim için kötü olan bir işimiz olduğunu, yalnız olmadığımızı, annemizi-babamızı, kardeşimizi, dostlarımızı...
Enerjimizi sahip olduklarımız için kullanabiliriz... Bakış açımızı biraz değiştirmeye çalışarak.
'Bu kadar sorunun içinde nasıl olumlu olabilirim, hiç bir şey yolunda gitmiyor' diyorsunuz belkide. Ancak tüm problemler bir süreçtir. Hiç bir sorun sonsuza dek sürmez. Mutlaka bir dönüm noktası vardır. Sorunun çözülebileceği durumlar ya da yardım edebilecek kişiler vardır ya da siz varsınızdır. Çaba gösteriyorsunuzdur.
Mutluluk, kendine inanmak, güvenmek ve en önemlisi kendine dayanabilmektir. Ne istediğini bilmek, kendini mutlu edecek şeyleri görmek ve asgari düzeyde uygulayabilmektir. Kimsenin mutlu olmak için çok büyük manevi ya da maddi kazanca ihtiyacı yoktur. Yeni bir eviniz ya da arabanız olduğunda sadece sevinirsiniz. Sevinme anlık bir duygudur ancak mutluluk kalıcıdır. Dolayısı ile amaç mutluluğu ve huzuru yakalayabilmektir.
Hepimiz bekliyoruz...
Birilerinden bir şeyler bekliyoruz, harekete geçmiyoruz. Ancak mutluluk başkalarının bize verebileceği bir şey değildir.
Mutluluk içimizdedir, bizim güçlü hissetmemizi sağlayan kaynaklarımızdadır. Dularımızda, sevdiklerimizde, doğadadır. Heryerdedir. Önemli olan sadece kafamızı kaldırmak ve bakabilmektir.
kaynak:aktüel psikoloji(psk.nilüfer şişman)
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 673

Nasıl mutlu olunur? Empty Geri: Nasıl mutlu olunur?

19/03/10, 07:37 pm
NERDEN BULUYORSUN BU YAZILARI,HEPSİ DE ÇOK DOĞRU ŞEYLER TEK KATILAMIYACAĞIM NOKTA BAZI PSİKOLOJİK HASTALIKLARDA SADECE BEYNİN MANTIK MERKEZİNİN DEĞİL,DUYGU DURUM MERKEZİNİN DE BOZUK OLMASINDAN DOLAYI,NE KADAR DOĞRU DAVRANIŞ VE DÜŞÜNCELERE SAHİP OLSA DA İNSANLAR MUTLU HİSSEDEMEZLER DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
KENDİMDEN BİLİYORUM ÇÜNKÜ,ESKİDEN BEN DE HEP ÜZGÜN,HEP MUTSUZDUM.BU DUYGULARA NE KADAR UĞRAŞSAM DA ENGEL OLAMIYORDUM.İNŞ.ESKİ KÖTÜ GÜNLERE DÖNMEM BİRGÜN.
MEHRİ
MEHRİ
Asil Üye
Asil Üye
Puanlar : 132

20/03/10, 11:02 am
mutlulukmu ne herkese göre farklı yıllar önce abıyım arkadaşına gıtmıştı geldıyınde çok şaşırmıştı arkadaşının babası fare kapanı yapıp satıyomuş bıtane satmış ikide sparış almış eve geldıyınde abiyim ordaymış abıyım dedı adam okadar sevınıyorduki onda gördüyüm mutluluğu kımsede görmdım yakın zamanda kızkardeşım bır şey anlatı patronunun karısı hastalanmış hastaneye kaldırmışlar buda yanına gitmiş ne oldu dedıyınde bayan anlatmaya başlamış terzıme bır elbise diktırıyodum elbıse bıtmış elbıseyı getırdı elbise cızgılı elbısenın yan tarafındakı cızgı dıyer taraftakı cızgıyle aynı hızada deyıl onu görünce kırızlere gırdım işte parada mutluluk deyıl bu sefer herşeye sahıp olunacağı sanılınıyor kım kımı mutlu olacağını kımı ne mutlu mutsuz edeceyını bılemez .
laila
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 225

20/03/10, 03:51 pm
" mutluluğun formülü AŞKTIR..." AŞIK OLUNCA MUTLUOLUR İNSAN Mutlu
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye

20/03/10, 07:40 pm
AŞIKKEN MUTLU HİSSETMEYEN İNSAN GÖRMEDİM BEN DE.HERKESE GÖRE DEĞİŞTİĞİNE DE KATILIYORUM BİR YANDAN.
YİNE DE AŞK ÇOĞU KİŞİ İÇİN ORTAK PAYDA SANIRIM.
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye

20/03/10, 07:47 pm
KARŞILIKLI OLDUĞU ZAMAN AŞK MUTLU EDER TABİ.BUNU EKLEMEK GEREK.
nero
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 957

20/03/10, 10:26 pm
ben bu duyguyu yaşamadım.
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye

20/03/10, 10:29 pm
YAŞAYAN DA PİŞMAN,YAŞAMAYAN DA.
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye

20/03/10, 10:33 pm
BU HAYATTA BİR TERSLİK VAR,AŞKLARIN ÇOĞU KARŞILIKSIZ,ARKADAŞLARIN ÇOĞU SAHTE.BELKİ DE BANA ÖYLE DENK GELİYOR.
timuçin
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 973

24/03/10, 08:44 pm
.

En son timuçin tarafından 10/05/10, 12:16 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Similar topics