Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 11 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 11 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

dinliyorsunuz  Forum  şuanda  

greygirl
Yeni Üye
Yeni Üye
Puanlar : 7

Bir şizofren yakınından bilgi talebi Empty Bir şizofren yakınından bilgi talebi

13/04/10, 11:41 am
Öncelikle merhaba ben forumunuza yeni üye oldum bir konuda yardımınıza ihtiyaç duyuyorum fikir verebilirseniz çok sevinirim benim annem 30 senedir paranoid şizofreni rahatsızlığından muzdarip gençliğinde tedavilerine devam etmemiş kimsede onu doktora gitmeye ikna edememiş benden başka kuzenleri var ancak onlar yurtdışında yaşıyor ben onunla beraber kalamıyorum geçen yaz zorla hastaneye kaldırdım çünkü rahatsız olmadığını düşünüyor kendisi bu sırada evide temizlendi 20 gün kadar orada kaldı sonra çıkardılar şimdi gene evinde sosyal güvencesi ve kendine ait bir evi var fakat ben kendisi ile devamlı alakadar olamıyorum bir avukata sordum mahkemede vasi özelliklerini taşımıyorsan kayyım atanır dedi o annenin işlerini yürütebilir vesayet davası açtım buna güvenerek fakat hakim hanım la görüştüğümde bu işi avukatların parayla yaptığını belirtti benim avukata verecek param yok önümüzdeki ay dava olacak ve hakim mahkemede benide dinleyecek eğer ben vasi olmazsam dava düşecekmi o zaman ne olacak onu bir bakım evine yatıramazmıyım çünkü evde çöp biriktiriyor ben bile bunu engelleyemiyorum komşularda çekiniyor ne yapabilirim bir fikir verin.
Misafir
Misafir

Bir şizofren yakınından bilgi talebi Empty Geri: Bir şizofren yakınından bilgi talebi

18/04/10, 09:12 pm
Paranoid şizofrenim Yaklaşık 10 senedir seroquel,zyprexa,risperdal vs. bir sürü ilaç kullandım. Babam vasi tayini davası açacaktı fakat memuriyetimi riske atar diye vazgeçtik. Bu iş için illa ki avukat tutmak zorunda değilsiniz. Başıma geldiğinden biliyorum;vasi tayini zaten kamu davası kapsamındadır ve savcılık kanalıyla kendiliğinden yürür. Ayrıyeten annenizin kendisine veya çevresine zarar verme durumu varsa Polis zoruyla da hastaneye yatırabilirsiniz. Böyle bir hakkınız da bulunmaktadır. Elbette maksat annenizin iyileşmesidir. Şimdiden geçmiş olsun...
greygirl
Yeni Üye
Yeni Üye

Bir şizofren yakınından bilgi talebi Empty Geri: Bir şizofren yakınından bilgi talebi

19/04/10, 11:51 am
evde devamlı olarak komşuları rahatsız edecek derecede gürültüer çıkartıyor bir kere komşusuna saldırmıştı beraber kaldığımız dönemde alevlenme dönemlerinde bazen beni saçımdan tutup yere iterdi bunun dışında geçmişte yaşanmış olan fakat şu anda ispat etmemin mümkün olmadığı bir olay var. geçen sene dediğiniz gibi hastaneye gitmeyi kabul etmediği için polis zoruyla yatırdım fakat dışarı çıktıktan sonra bir daha ilaç almadı. 30 yıla yakındır rahatsız ve bu süre içinde 1-2 defadan fazla ilaç almamıştır ilgilenmeyi denedim ama zamanım kısıtlı haftada bir gün ilgilenmekte pek fayda sağlamıyor sanırım hakime durumu izah etsem tatmin edici bir çözüm bulunabilirmi peki siz rahatsızlığınız başladığı andan itibarenmi tedaviyi sürdürüyorsunuz.
Misafir
Misafir

20/04/10, 03:03 pm
Greygirl bu kişiyi yine hastaneye yatırın ama bu sefer 3 ay falan kalsın içeride O zaman aklına her eseni yapmaması gerektiğini öğrenir Zaten hastaneye yatıran yakınının onayı olmadıkça da kendi isteğiyle taburcu olamaz...Şimdi adam şizofren böyle hapse tıkar gibi olur mu ? diyenler de çıkabilir. Ben de paranoid şizofrenim ve defalarca hastanede yattım... Zaten binadaki komşularınız ortak imza toplayıp bu kişi bizi rahatsız ediyor diye toplu şikayette bulunurlarsa yasal olarak binadan çıkartılma durumu da vardır. Bunu belki biliyorsunuzdur...

Aslında elektroşok yapılsa belki iyileşebilir. Buna psikiyatrist karar verir ama bana da yapılmıştı ve faydasını görmüştüm. Siz galiba bu kişiyi sürekli kontrol altında tutacak bir çözüm yolu arıyorsunuz ama sanırım bu imkansız. Yani hastanede bile maksimum 2-3 ay yatırırlar ondan sonra da bırakırlar. Bu sürede ilaçları düzenli kullandığından ve denetim altında olduğundan saldırganlığı azalabilir ama hastaneden çıkınca da ilaçlarını düzenli alması gerekir. (Risperdal consta gibi 15 günlük depo iğneleri de doktorunuza danışınız) Bunları siz de biliyorsunuzdur.Bakıcı falan tutsanız da yüksek ücretler isteyebilirler ki zaten bu durumdaki bir kişiye sürekli bakacak ve tahammül gösterecek birilerini bulmak da pek kolay olmaz herhalde... Aklıma gelen en mantıklı çözüm yolu bir yakınının bu kişinin vesayetini üzerine almasıdır... Öbür türlü kendi haline bırakırsanız ne derece iyileşir bilemiyorum...

Peki siz rahatsızlığınız başladığı andan itibaren mi tedaviyi sürdürüyorsunuz ? diye sormuşsunuz Evet dediğiniz şekilde 17 yaşından beri ilaç kullanıyorum. 6 ay kadar bir ilaçsız deneme dönemim oldu ama o zaman daha kötü oldum... Lakin bu bahsettiğim dönemlerde üniv. eğitimime devam ettim ve mezun olunca da çalışmaya başladım. Elebette zorlandım fakat şimdi bu çabalarımın mükafatlarını fazlasıyla almaktayım.

Cevabı uzattım ama umarım size faydası dokunacak birşeyler yazabilmişimdir.Görüşmek üzere saygılar...

(leponex)
greygirl
Yeni Üye
Yeni Üye

24/04/10, 12:08 pm
Bilgiler için çok teşekkür ederim ancak anladığım kadarı ile siz iradesi kuvvetli birisiniz iyileşmeyi gerçekten istemişsiniz fakat annemin durumu farklı çocukluğunu akrabalardan biraz araştırdım annesiz büyümüş bundan dolayıda hep üzerine titrenmiş hiç bir şeyi tek başına yapamamış hep baba ve babaannesinin yardımıyla olmuş içine kapanık kırılgan bir çocuk olduğu için hep aşırı korunmuş iyi bir okul bitirmesine rağmen beceremem korkusuyla bir işe girip çalışamamış hayata atılmaktan hep korkmuş ardındanda hastalanmış benide ailesinden gördüğü şekilde yetiştirdiği için çok sorun yaşadım çareyi yanından ayrılmakta buldum 1 senede kendimi ancak toparlayabildim doktora gittim şizoid kişilik bozukluğum olabileceğini söyledi bana terapi gördüm ben daha iyiyim şimdi en azından çaba gösterdim ama onu toparlayamıyorum "ben yapamam sen yap benim yerime" diyor her şey için. iyileşmesi gereken o hayata katılmak için biraz çaba sarf etmesi lazım ama o kendini ölüme sürüklüyor bu şekilde. neyse uzattım biliyorum kusura bakmayın ancak bunları anlatacak birilerine ihtiyacım vardı tekrar teşekkür ediyorum size.
Misafir
Misafir

25/04/10, 11:20 am
Valla üzüldüm şimdi Anneniz olunca da bırakamazsınız herhalde ama senin psikolojini de bozmuş İnş. işe yarar bir çözüm yolu bulursunuz Gerçekten zor durum Allah yardımcınız olsun. Tekrar geçmiş olsun.