Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 9 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 9 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

dinliyorsunuz  Forum  şuanda  

Gökyüzü
Gökyüzü
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 152

Korku, merak Empty Korku, merak

10/09/10, 12:15 pm
Benim bazı sorularım olacak ki kimseyi rahatsız etmem umarım. Benim ki hem korku hemde merak aslında sadece korku sanırım. Bir hasta yakını olarak kalıtsal olarak hasta olma ihtimalim beni mail atmaya zorladı galiba. Benim hiç bir sıkıntım yok çok şükür.
Sorum şu ki ; pozitif belirtiler ortaya çıktığında (kişiye göre değişen) şuanda bulunduğum gerçek dünya kadar gerçek olup olmadığı yani hezeyan, halüsinasyonla gerçek kadar birbirine çok mu yakın, görülenler, duyulanlar ayırt etmesi çok mu zor???
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

Korku, merak Empty Geri: Korku, merak

10/09/10, 01:23 pm
bende ilk 2 psikoz son derece gerçekti ve sarsıcıydı.sonraları şiddeti azaldı,ayırtetmeye başladım ,yani hastalıkla yaşamayı öğrendim ilaç tedavisi şart,hezeyanlara ve halüsinasyonlara cevap vermeyi öğrendim,ama herkesin şizofrenisi farklı kimi ağır yaşıyor; ilaçla bile tedavi olamayanlar var.geçmiş olsun.
Gökyüzü
Gökyüzü
Gedikli Üye
Gedikli Üye

10/09/10, 01:37 pm
Yani yaşanılanlar içinde bulunduğumuz gerçek gibi mi oluyor?
Ne yaşadınız ve sonra ne olduda ayırt etmeye başladınız? Cevap vermeyi öğrendim derken de ne demek istediniz? Hastalıkla yaşamak ne demek? Bu sitede bu cümle çok kullanılıyor.. Sorularım çok özele giriyorsa cevap vermeyebilirsiniz?
Şimdiden teşekkürler
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

10/09/10, 01:50 pm
cevap verme derken,gördüğümün ve duyduğumun beynimin bir oyunu olduğunu düşünmeyi başarıyor ve bende oluşturduğu negatif etkiyi yok ediyorum,takmıyorum,gülüp geçiyorum. Korku, merak Icon_smileişte hastalıkla yaşamak da bu demek. ama dediğim gibi herkesin derecesi farklı,şizofreniye karşı koyma gücü herkeste aynı değil.bir de böyle bir durumu yaşamadıysan anlaman da zor.umarım yaşamazsın.
edding
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 533

10/09/10, 03:48 pm
...

En son edding tarafından 26/05/15, 05:12 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Gökyüzü
Gökyüzü
Gedikli Üye
Gedikli Üye

10/09/10, 03:56 pm
İlaç alırkende sesler oluyor mu? eğer olmuyorsa ilaç aldıktan sonra önceden yaşamış olduğun gerçeği ne değiştirdi? yani ilaç alınca ses duymaman mı hasta olduğunuza inandırdı?
edding
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 533

10/09/10, 04:07 pm
.....

En son edding tarafından 26/05/15, 05:12 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
almora92
almora92
Acemi Üye
Acemi Üye
Puanlar : 71

11/09/10, 03:40 pm
z

En son almora92 tarafından 28/10/12, 10:22 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Gökyüzü
Gökyüzü
Gedikli Üye
Gedikli Üye

13/09/10, 09:33 am
almora92 demiş ki:Ben halisyunasyonlarımı ayırt edebiliyorum.Haliyunasyonlarım (Ses olarak) dışardan kulağıma geliyormuş gibi değilde kafamın içinde oluşuyormuş gibi oluyor.

Verdiğin cvp için teşekkürler almora92. Bütün ses halisünasyonları için bu geçerli olabilir mi acaba yani biraz kişi dikkat etse anlayabilir mi?
Peki görüntüleri ayırt etmek olabilir mi, gerçeğe tıpa tıp benziyorlar mı?
almora92
almora92
Acemi Üye
Acemi Üye

13/09/10, 09:56 am
z

En son almora92 tarafından 28/10/12, 10:22 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Temujin...
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 296

13/09/10, 02:54 pm
Gökyüzü demiş ki:
almora92 demiş ki:Ben halisyunasyonlarımı ayırt edebiliyorum.Haliyunasyonlarım (Ses olarak) dışardan kulağıma geliyormuş gibi değilde kafamın içinde oluşuyormuş gibi oluyor.

Verdiğin cvp için teşekkürler almora92. Bütün ses halisünasyonları için bu geçerli olabilir mi acaba yani biraz kişi dikkat etse anlayabilir mi?
Peki görüntüleri ayırt etmek olabilir mi, gerçeğe tıpa tıp benziyorlar mı?

gerçek dışı ama kendi içinde gerçek olandır şizofreni...

bu yazım, umarım aydınlatmış olur sizi...
hastayakınıymışsınız,geçmişolsun...
Gökyüzü
Gökyüzü
Gedikli Üye
Gedikli Üye

13/09/10, 04:42 pm
Hem gerçek dışı, hem gerçek. O da ilginç!!!
Benim için gerçek diyorsun!! Senin için değil'' Yaşanan bir olay bir durum var diyorsun, gerçek olmalı. Yazınız aydınlatmadı, beyaz yada siyah dedim. siz ise gri.
Misafir
Misafir

13/09/10, 07:29 pm
Temujinin yazdığı gibi şizofreni başkalarına anlatılamadan yaşanan bir gerçekliktir.
Temujin...
Gedikli Üye
Gedikli Üye

13/09/10, 10:05 pm
Gökyüzü demiş ki:Hem gerçek dışı, hem gerçek. O da ilginç!!!
Benim için gerçek diyorsun!! Senin için değil'' Yaşanan bir olay bir durum var diyorsun, gerçek olmalı. Yazınız aydınlatmadı, beyaz yada siyah dedim. siz ise gri.

anlamadığınız için aydınlanmadınız...

çok net anlaşılmıycak bişey değil aslında...

yaşayan bilir ve anlar dicem ama yine de öyle...

tam olarak anlaşılamayan bi hastalık olduğundan dolayı bi çözümüde yok zaten
hastalığın... olmıycak da..!

Gökyüzü
Gökyüzü
Gedikli Üye
Gedikli Üye

14/09/10, 08:11 am
leponex demiş ki:Temujinin yazdığı gibi şizofreni başkalarına anlatılamadan yaşanan bir gerçekliktir.

Sevgili leponex;

uzun zamandır ilaç kullanmana rağmen yaşadığın kendi içinde gerçek olanla hala karşı karşıyamısın, özel bir soru oldu. Mesajından bunu çıkarttım. Başkalarına ise anlatmıyorsun çünkü birincisi inanılmıyor, 2. hasta yerine konuluyorsunuz tedaviye zorlanıyorsunuz. 3. tedavide sizleri yaşam aktivitelerinizi kısıtlıyor, hayattan tat alamıyorsunuz. ( Benim düşüncelerim yanılıyorsam uyarın lütfen) Bende diyorum ki şuan içinde bulunduğumuz gerçekle, atakların olduğu zamanda yaşanan olayları ayırt etmek zormu? (Yoksa atak hep mi var?)Nede olsa atak zamanında yaşanmıyor mu kendi içinde gerçek olanlar.
Gökyüzü
Gökyüzü
Gedikli Üye
Gedikli Üye

14/09/10, 08:14 am
Temujin... demiş ki:
Gökyüzü demiş ki:Hem gerçek dışı, hem gerçek. O da ilginç!!!

anlamadığınız için aydınlanmadınız...

çok net anlaşılmıycak bişey değil aslında...

yaşayan bilir ve anlar dicem ama yine de öyle...

tam olarak anlaşılamayan bi hastalık olduğundan dolayı bi çözümüde yok zaten
hastalığın... olmıycak da..!

Aydınlanmam için yardım edin o zaman, şuda bir gerçek ki sadece ölümün çaresi yok, onada çözüm bulunduğunda kıyamet kopacak nasıl olsa.....

Misafir
Misafir

14/09/10, 02:05 pm
Gökyüzü zaten başkalarına anlatma gibi bir dert taşımıyorum Şizofreniyi eskisi kadar ağır yaşamıyorum İnsanlarla iletişim kurmakta pek sorunum yok ama tercihen kimseyle fazla laubali veya içli dışlı olmama taraftarıyım. Allaha şükür şizofreniye rağmen çalışabiliyorum ve leponex kullanmaya başladığımdan beri hızlı iyileştim. Aslında boşver diyorum hani anlatsam ne olacak anlatmasam ne ? Şizofreni denilince halkımızın aklında uyanan çağrışımlar ortada. Saldırgan, tehlikeli ve zararlılar vs. cehaletten kaynaklı kulaktan dogma bilgiler veya öngörüler. Medyada çıkan "katilin şizofren olduğu" vb. tarzında birkaç tesadüfi haber de bu yanlış inanışları pekiştiriyor. Bu saatten sonra büyük konuşmayım ama namerde muhtaç olmayım; gerisi çok da umrumda değil. Kötü zamanımızda kimlerin yanımızda olup destek verdiğini de gördük. Yapmayanlara tavsiyem ruhsal imkanlarınızı zorlayın ve bir iş bulup çalışın. Sırf maddiyattan değil; çalışmak ruh sağlığına çok faydalı. Para kazanacak iş bulamıyorsanız bile gönüllü işleri deneyin. Tıp fak.de psikiyatri servisinde gönüllü çalışan arkadaşlarım var. Uzattım kusura bakmayın; hepinize sağlıklı mutlu zamanlar dilerim. Hoşçakalınız.

Gökyüzü demiş ki:
leponex demiş ki:Temujinin yazdığı gibi şizofreni başkalarına anlatılamadan yaşanan bir gerçekliktir.

Sevgili leponex;

uzun zamandır ilaç kullanmana rağmen yaşadığın kendi içinde gerçek olanla hala karşı karşıyamısın, özel bir soru oldu. Mesajından bunu çıkarttım. Başkalarına ise anlatmıyorsun çünkü birincisi inanılmıyor, 2. hasta yerine konuluyorsunuz tedaviye zorlanıyorsunuz. 3. tedavide sizleri yaşam aktivitelerinizi kısıtlıyor, hayattan tat alamıyorsunuz. ( Benim düşüncelerim yanılıyorsam uyarın lütfen) Bende diyorum ki şuan içinde bulunduğumuz gerçekle, atakların olduğu zamanda yaşanan olayları ayırt etmek zormu? (Yoksa atak hep mi var?)Nede olsa atak zamanında yaşanmıyor mu kendi içinde gerçek olanlar.
Gökyüzü
Gökyüzü
Gedikli Üye
Gedikli Üye

14/09/10, 03:43 pm
Hımm leponex anlıyorum. Bu arada ben çalışıyorum zaten ve sağlık personeliyim. Benim kardeşim rahatsız. Tek soru ilaçları düzenli kullanılsada hastalığın belirtileri tamamen geçmiyor doğru mudur?
Ayrıca toplumun düşünceleri hep var, hep olacaktır her konuda olduğu gibi. Ben bana köstek olan her ne olursa olsun hiç bir şeyi görmem. Ben şizofrenlerin ne kadar zararlı (?)yada zararsız oldukları biliyorum. Evine gittiğim hastam vardı, birlikte yaşadığım ailem.

Ayrıca bu sorularımdan dolayı bana karşı cephemi alınıyor bana mı öyle geldi, tersleniyorum gibi genel olarak. (Alınganlık mı yaptım acaba)
Misafir
Misafir

14/09/10, 05:06 pm
Evet ilaçlara rağmen bazı şeyler düzelmiyor
aycammm
aycammm
Asil Üye
Asil Üye
Puanlar : 93

14/09/10, 07:03 pm
ilaçlara rağmen asla eski sağlıklı zamanlardaki gibi HİSSEDEMİOSUN:(
almora92
almora92
Acemi Üye
Acemi Üye

14/09/10, 08:51 pm
z

Gökyüzü
Gökyüzü
Gedikli Üye
Gedikli Üye

15/09/10, 07:42 am
Teşekkür ederim hepinize ilk defa sorduğum sorulara tam ve dolabbaçsız olarak cevap alabildim. Sizlerden istediğimde buydu, kesin net cevaplar.
selin
Yeni Üye
Yeni Üye
Puanlar : 3

21/09/10, 09:19 pm
merhaba arkadaşlar,

prozac kullanımıyla ilgili bilgi vereebilir misiniz acaba?
almora92
almora92
Acemi Üye
Acemi Üye

21/09/10, 10:27 pm
z

En son almora92 tarafından 28/10/12, 10:22 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Temujin...
Gedikli Üye
Gedikli Üye

24/09/10, 07:28 pm
kendi içinde okadar gerçekçi yaşıyorki insan şizofreniyi dış dünya,hayel,gerçek olmayan bişeye dönüşebiliyor! o an veya anlar hernekadar gerçek olmasalarda hastaya gerçek olabiliyor...

işte bu şizofreni..!

anlayamıyorsanız söylicek bişeyimm yok...
Similar topics