Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 4 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 4 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

dinliyorsunuz  Forum  şuanda  

pınar
Acemi Üye
Acemi Üye
Puanlar : 0

kimse yazmazsa nasıl bir paylaşım olcak sitede arkadaşlar Empty kimse yazmazsa nasıl bir paylaşım olcak sitede arkadaşlar

29/12/07, 08:04 pm
yani bu site paylaşım içn açılmadı mı? ben mi öyle bir hisse kapıldım yakını hasta olanlar kiimse niye yok ben burdayım lütfen paylasalım çünkü bu hastalıgın içndeyiz ve aileler olarak biz de bu hastalıgı yasıyoruz çünkü yakınımzda olanlar canımızdan birileri.
pınar
Acemi Üye
Acemi Üye

kimse yazmazsa nasıl bir paylaşım olcak sitede arkadaşlar Empty Geri: kimse yazmazsa nasıl bir paylaşım olcak sitede arkadaşlar

07/01/08, 12:46 am
hala bir paylasım yok sanırım nasıl milyonlardan bahsediliyor bu hastalık içn niye kimse yazmıyor benim yakınım kardesim ve takıntıları arttı bu sıralar devamle el yıkıyor en asgı 3 4 saat lavabo basında el yıkmaya takmıs durumda bunu yasayan varmı aranızda?
Admin
Admin
Yönetici
Yönetici
Puanlar : 9
https://sizofreni.yetkinforum.com

kimse yazmazsa nasıl bir paylaşım olcak sitede arkadaşlar Empty Geri: kimse yazmazsa nasıl bir paylaşım olcak sitede arkadaşlar

07/01/08, 01:41 am
Pınar Hanım,
bu oluşan takıntıları doktorunuzla görüştünüz mü?
Bildiğim kadarıyla bazı ilaçlar bu takıntıların azalmasına yardımcı oluyorlar..
Bir de hangi şehirdesiniz acaba? Hasta dernekleri vb. kuruluşlarla bağlantıya geçtiniz mi hiç?
elyakubu
Acemi Üye
Acemi Üye
Puanlar : -3

06/03/08, 12:24 pm
evet benım annemde de aynı sorun var. hatta bize de onun gibi yapmamız gerektıgını soyluyordu,yapmayınca bize bagırıp cagırıyordu bızde yalancıktan lavaboya gıdıp yıkamıs gıbı yapıyorduk ama sımdı fazla yapmıyo artık gectı galıba ama nası oldu bılmıyorum yıne yapıyo da once kı gıbı aşırı değil
serap_82
Yeni Üye
Yeni Üye

09/03/08, 01:37 pm
slm pinar hanim
benimde sizin gibi kardesim rahatsiz hercektende onlarla birlikte bizlerde bu hastaligi birebir yasiyoruz sizinle konusmak dertlerimizi paylasmaqk isterim gorusmek uzere
Barine
Yeni Üye
Yeni Üye

19/03/08, 03:51 pm
Paranoid şizofreni yakını olan var mı? Konu ile ilgili devamlı araştırma içersindeyim.Eşim eski arkadaşları tarafından izlendiğini ve dinlendiğini düşünüyor.Evde 2 farklı dinleme ve gözetleme cihaz bulucu var.Duvarda boşluk vardı geçen gün içinde dinleme cihazı var diye deldi.Bazen ne yapacağımı şaşırıyorum ama herzaman ona senin yanındayım diyerek destek olmaya çalışıyorum.İlaç yan etkilerinden dolayı almayı reddediyor.Farklı yaklaşım önerileriniz varsa burda görmek çok destekleyici olur....
leon29
Yeni Üye
Yeni Üye

24/03/08, 09:00 pm
selam arkadaşlar özellikle barine , içinde bulunduğun durumu anlıyorum, sana yazmıştım ama şimdi bu yazını okuyorum, şüpheleri arttığı zaman kesinlikle ortam değişsin, yada hastaneye yatır orda hissedeceği,ni sanmıyorum çünkü ben her hastaneye yattığımda mevzunun hakkımdaki araştırmanın kesildiğini hissediyorum, ve bende cbin tv nin dinleme ve mesaj gönderdiğini hissediyorum ama benim durumum biraz farklı ben yazdıklarımla bağlantılı şeyler duyuyorum ve eskiden sevdiğim kadının benmi halen istediğini, bunu mesaj yoluyla olacaksa olacağını aksi takdirde aşağılanacağımı vew afaroz edileceğimi ,le ilgi,li konuşmaları üzerime lınıyorum ve çok zoruma gidiyor, eskiden evdekiler şüphe çewkici konuşmalar yapıyordu, ve gidecek yerimin olmadığını artık düşünmeye calışıyordum,eğer eşinizin öyle bir sorunu varsa size tavsiyem evin bir odasını sadece o rahatsızlandığında oturabileceği bir yer yapın, odada düz duvar ve sadece bir yatak olsun,kendiside odada hiçbir yere camera veya dinleme cihazıolmadığını görecektir, ve en azından burda izlenmiyorum hissi onu rahatlatacaktır, ve gewrekirse o odadan çıkmasın bir hafta, yemeğini çayını verin, alevlendiği zamanlar dışarı çıkmasın, gerekirse tv izlkemesin, ve cep telefonu taşımasın, ve sizde evde şüphe çekici konuşmalar yapmayın sıradan bir gün ve herşey normal kuşsesleri geliyor diyin ona, ne güzel bir gün diyin, yani zarar gelebilecek bir gün değil ajanlar yok, organize işler yok sadece kuşların öttüğü güzel bir gün olduğunu ona hissettirin,çünkü o sizin içinde korkuyordur size zarar vereceklerinide hissedebilir ve ona görevler yüklenmiş gibi hissedebilir insanların sanki onun üzerinde deney yaptıklarını konuşmalarının radyodan herkese dinletildiğini, hissedip yeri gelir ne konuşacağını kestiremez ve korkar çünkü konuşacağı her kelime bir sürü insan tarafındsan bir yere çeki,lecektir, ve o en doğrusunu konuşmaya çalışırken size anlamsız gelebilir ama o bazen onu dinleyen insanlara mesaj göderiuyordur, ve çok zor bir durumdur kesinlikle, onun buna bir rahatsızlık olduğuna ikna edin ve sadece hastaneye gidicez hayatın normale dönücek bunuda atlatıcaz görüceksin de ve güvenini kazan ajanlarla bağlantıda olucağını düşünmesin, sadece hastaneye yatırın bir ay sonra bu durumu atlatmışl olarak çıkarıcaksınızdır, sanırım yeterince faydalı olmuşumdur saygılar
pınar
Acemi Üye
Acemi Üye

25/03/08, 01:00 am
mrb arkdslar fazla nete giremedigim içn bayadır uzak kaldım ama artık biraz daha fazla girmeye gayret göstercem bu dost sitesine burda okdar huzur buluyorumki yalnız olmadıgımı anlıyorum buda cok güzelmiş.

sayın knemo bir doktoru vardı zaten kardesimin ama yok artık yok gitmek istemiyor hap kulnamak istemiyorki birde bu takıntı ilaclaı içn hap almayı kabul etmeyecekdir.bilmiyorum bu el yıkama hastalıgı diyecem artık her gün artıyor ne yapmalıyız bilmiyorum.

bir dernekle hiçbir irtibatım yok acıkcası biraz içine kapanık bir toplumuz malum ve bu hastalık bizi iyice kapattı kendimize ama bir dernekle iribat kurmak isterim beni bilgilendiriseniz sevinirim saygıyla.
menekse
menekse
Yeni Üye
Yeni Üye
Puanlar : 5

11/04/09, 10:14 am
benim erkek arkadaşım hasta ve farklı şehirlerde olduğumuz için ne yapmam gerektiğini,naısl davranmam gerektiğini bilemiyorum.ona yardımcı olmak istiyorum ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.
aylinn09
Yeni Üye
Yeni Üye
Puanlar : 2

04/05/09, 08:56 pm
selam ben yeni üyeyim. Aydından yazıyorum. malesef burda bir dernek yok. benimde annem ve erkek kardeşim şizofreni hastası. Annemin uzun süren hasatlığından sonra kardeşimde de aynı belirtileri gördük ve zaman kaybetmeden tedaviye başladık.Şimdi doktoru başak bir yere tayin oldu yeni bir doktor ve ilaç tedavisine başlamak zor geliyor. Çünkü doktoru iyiydi. Kullandığı ilaçlar sayesinde baya dir düzelme olmuştu. burda da çok fazla ruh hasatlığı ile ilgili doktor yok. Ama yalnız olmadığım için mutluyum. Çok sabır isteyen ve zor bi hastalık Allah kolaylık versin herkese.Hastalara da acil şifa tabiki tşk.
elcin
Yeni Üye
Yeni Üye
Puanlar : 3

16/05/09, 07:49 pm
Merhaba arkadaslar,

Bende bu foruma bugun katildim. Aslinda birkac sene once duymustum Sizofreni Dostalari Dernegi kuruldu diye ama ulasmak bana mumkun olmamisti. Bugun un isiymis oda.

Ben yurt disinda psikoloji ogrencisiyim. Ama, bu nedenle aramiyordum Sizofreni dernegini. Benim kardesimin durumu sizofreniye cok benziyor. (Boyle diyorum cunku hic bir zaman tani konulmadi) Kendine "bir oyun" oynandigina inandi bir ara, pek tanimlayamadi, sonra ona birinin uyusturucu verdigine inandi, isitsel halusinasyonlara maruz kaldi (ona emir veriyorlardi ve asagliyorlardi), sonra tv ve mp3 lerde ona karsi asagilamalar duydu, vs.. aklima gelen herseyi yazmam vakit alir.. Bu olaylarin uzerine simdi 4 kusur sene gecti.. Kendisi Turkiye'de, ailemizin yaninda yasiyor, ben yurt disindayim.. O gunden bu gune, kendini iyice kapatti, odasinda bilgisayar basinda oyun oynuyor. Aile, ozellikle annemiz disinda hic kimse ile gorusmuyor, herkez ona oyun oynuyor ya..

Yakinda askere gitmesi gibi bir durum soz konusu ve bu beni gercekten korkutuyor..

Benim arayisim su: kendisi, tabiki bir derdi oldugunu kabul etmiyor. O zamandan beri, genel bir doktora bile gitmeyi kabul etmiyor. Kendim bu alanda calistigim icin, ilaclarin onemini biliyorum. Sizlere sorularim:
- Bu kardesimi nasil ikna etmeliyim?? bir psikiyatra gorunsun diye.
- Tavsiye ettiginiz/etmediniz psikiyatr lar varmi?
- Askerlik icin medikal kontrol yapildigi zaman psikiyatr oluyormu?
- Bu forumda "gunduz hastaneleri" basligi gordum ama kimse birsey yazmamis, acaba varmi boyle birsey? Nerde?
- Sizofreni veya baska psikotik bir durumu olan kisiler icin ne gibi olanaklar var Turkiye'de?

Kardesimle tekrar bir iletisime gecebilmek istiyorum ve bunun icin cok az zamanim var, cunku cok --- Turkiye'de olamiyorum. Cevaplarinizi bekliyorum. Lutfen ozele yazmayin, paylasilsin istiyorum. Simdiden tesekkur ederim..

elçin
aylinn09
Yeni Üye
Yeni Üye
Puanlar : 2

17/05/09, 10:35 pm
merhaba elçin bence ne yapıp edip kardeşini ikne et çünkü her geçen gün kardeşini iyileşme ihtimali düşüyor ve zaman aleyhinize işliyor. malesef şizofreni bazı zihinsel işlevleri etkileyip gerileten bi hastalık ama hastanın isteği olmalı tedavi için Allah ayardımcınız olsun... kardeşinin yanında olman onun için çok iyi olur bence...
selma
Yeni Üye
Yeni Üye
Puanlar : 1

20/05/09, 12:08 am
merhabalar benimde annem şizofren (piskos)yıllardır bu rahatsızlığı yaşıyor. son bir yıldır doktora gitmiyor aynı ilaçlarına devam ediyor. annem anti sosyal. bende tüm cevremle ilişkimi kestim ve anti sosyal oldum. tüm gün evdeyim ve zaman zaman annemin bu rahatsızlığı çok şiddetleniyor. aynı tanıyı taşıyan hasta yakını yada görüşleri olanlardan yazmalarını rica ediyorum
elcin
Yeni Üye
Yeni Üye

20/05/09, 11:15 am
aylinn09 demiş ki:merhaba elçin bence ne yapıp edip kardeşini ikne et çünkü her geçen gün kardeşini iyileşme ihtimali düşüyor ve zaman aleyhinize işliyor. malesef şizofreni bazı zihinsel işlevleri etkileyip gerileten bi hastalık ama hastanın isteği olmalı tedavi için Allah ayardımcınız olsun... kardeşinin yanında olman onun için çok iyi olur bence...

merhaba aylinn09. dogru diyirsunda, nasil ikna etmek lazim iste, onu cozemedim, kac sene oldu.. ikna edim bencedede, nasil?
kardesimin yaninda olmam bencede iyi olur ama ben ayni ulkede yasamiyorum.
elcin
Yeni Üye
Yeni Üye

20/05/09, 11:24 am
selma demiş ki:merhabalar benimde annem şizofren (piskos)yıllardır bu rahatsızlığı yaşıyor. son bir yıldır doktora gitmiyor aynı ilaçlarına devam ediyor. annem anti sosyal. bende tüm cevremle ilişkimi kestim ve anti sosyal oldum. tüm gün evdeyim ve zaman zaman annemin bu rahatsızlığı çok şiddetleniyor. aynı tanıyı taşıyan hasta yakını yada görüşleri olanlardan yazmalarını rica ediyorum

arkadasim,
annenin durumu ile ilgili yardimci olamiycam. bende bilemiyorum ne yapilmali diye..
kendi hayatini annenin hastaligi nedeniyle bir parantez arasina koyman cok saglikli gelmiyor bana acikcasi, ne senin icin, ne de annen icin.. sizofreni hakkinda okuyabildigim kitaplarda soyluyorlar (hicbiri turkce degil maalesef, varsa bildiginiz turkce kitaplar, turk sizofren hasta veya yakini -yani doktor felan degil- tarafindan yazilmis, ilgimi cekiyor, lutfen haber verin. aranizada fransizca okurlar icin, nathalie tobin i tavsiye ediyorum, kardesi sizofreni hastasi olmus ve kendi gazeteci, cok guzel ve anlasilir bir arastirma kitabi var).
ASUMAN
ASUMAN
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 673

03/02/10, 10:53 pm
SEVGİLİ HASTA YAKINLARI,BEN 13 YILDIR PARANOİD ŞİZOFRENİ TEDAVİSİ GÖRÜYORUM.ANLADIĞIM KADARIYLA GENELDE PROBLEMİNİZ HASTANIN İLAÇ KULLANMAYI REDDETMESİ.BEN KENDİ AÇIMDAN SÖYLERSEM,NORMAL İNSANLARI GÖRDÜKÇE VE KONUŞTUKÇA FARKLI OLDUĞUMU DAHA ÇOK HİSSEDİYORUM.BU DURUM ÇOK ACI VERİYOR AMA DOKTORLARIN TAVSİYESİNE GÖRE DE TOPLUMA KARIŞMAK FAYDALI.TÜM HASTA ARKADAŞLARA ACİL ŞİFA,TÜM HASTA YAKINLARINA SABIR DİLİYORUM.
iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

03/02/10, 11:37 pm
topluma karışmak; onları ister istemez gözlemliyerek onlardan davranış modelleri almanı sağlıyor bu da topluma intibak etmeni sağlıyor.
sana da geçmiş olsun asuman.katılımların için teşekkür ederiz. kimse yazmazsa nasıl bir paylaşım olcak sitede arkadaşlar Icon_smile .sürekli olması dileğiyle.
Similar topics