Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap
Kimler hatta?
Toplam 4 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 4 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

En son konular
Yuzde yuz kurtuluyorsunuz23/01/18, 05:37 pmözgür3535
Yardım lütfen.08/01/18, 02:51 amŞener
Öğretmen Kemal02/01/18, 08:32 pmdeathstars
neden kimse yazılanlara cevap vermiyor.01/01/18, 02:52 pmdeathstars
tanışma01/01/18, 02:35 pmdeathstars
şizofreni ve müzik30/12/17, 09:37 pmdeathstars
kendi kendime cok konusuyorum30/12/17, 09:31 pmdeathstars
Dost Rumuzlu Üye30/12/17, 08:53 pmdeathstars
Anahtar-kelime

Forum  şuanda  dinliyorsunuz  

iyikiben
Usta Üye
Usta Üye
Puanlar : 1810

kişisel ilişkiler Empty kişisel ilişkiler

16/05/10, 09:11 pm
Kişisel ilişkiler
Çoğu insan için, en iyi dönemlerinde bile insan ilişkileri zor gelir. Ruhsal hastalığınız olduğunda ise, herhangi bir kimseyle ilişkide bulunmak bile imkansızlaşabilir. İlişki sorunları ile ilgili olarak yanıt bulmak o kadar kolay değildir. Fakat durumunuzu kolaylaştırmak için, atılabilecek bazı adımlar vardır:
• Kaygılanmamayı deneyiniz - Şizofreni, sizi insanların söyled ik leri ya da yaptıkları şeyler konusunda aşırı duyarlı kılar. İnsanlar sizi aramadıkları veya telefonunuzu yanıtlamadıkları için, kaygılanarak, zamanınızı boşuna harcamayınız.
• Eşinizle konuşunuz- Bir eşiniz varsa, hastalığınızın ilişkiniz üzerinde ne gibi etkileri olacağına dair endişelenmesi olasıdır. Hastalığınız, örneğin cinsel yaşamınızı etkileyebilir. Bu korkularınız hakkında konuşun , ve eğer ikinizin de üzerinde durulmasında hemfikir olduğunuz bir sorun varsa, bu konuda doktorunuza başvurun.
• Çatışmalarla baş edin- tartıştığınızda, üzerini kapatmayınız. Sakinleştikten sonra eşinizin de görüşünü öğrenmeye çalışın. Eğer ikiniz bu konuyu aranızda halledemezseniz, üçüncü bir kişiden hakemlik etmesini isteyin.
• Aileniz ile ilişkinizi sürdürün- Artık aileniz ile birlikte yaşamıyor olsanız bile, sizin nasıl olduğunuz konusundaki ilgileri sürmektedir. Neler yaptığınızdan, tedavinizin nasıl gittiğinden, ve gelecek için neler planladığınızdan onları da haberdar edin.
• Tanıdıklar ile birl ik te olmak- Günün bir bölümünü komşular veya tanıdıklar ile birl ik te geçirmek, stressiz sohbet etmenin iyi bir yoludur.
• Sohbetler için hazırlanın- Eğer bir sonrakinde ne söyleyeceğinizi bilemiyorsanız, birisiyle sohbet etmek zordur. "Neler yapıyorsun?" gibi bazı genel sorular için, yanıtlarınız olsun.
http://www.alopsikolog.net/siz.asp
laila
Gedikli Üye
Gedikli Üye
Puanlar : 225

kişisel ilişkiler Empty Geri: kişisel ilişkiler

19/11/10, 10:30 pm

Güzelim, herşey üzüntüden oluyo bence, dikkat ederseniz herşeye kafaya takan, herşeyi içine atan, hassas ve duygusal kişiler daha çabuk hastalanıyo...

Caesarlll
Acemi Üye
Acemi Üye
Puanlar : 48

27/05/12, 04:09 am
Güzel bir paylaşım, alıntı ama olsun hiç yoktan iyidir.
BEnde günün en azından 1 saatini fırında bakkalda geçiriyorum. Maksat muhabbet olsun diye yeni konular açıyorum. Konuşmalarına katılıyorum. Ailemde bunun bende bir ilerleme olduğunu söylüyorlar ve benim için çok iyi olduğunu söylüyorlar
Caesarlll
Acemi Üye
Acemi Üye
Puanlar : 48

27/05/12, 04:22 am
Güzel bir paylaşım, alıntı ama olsun hiç yoktan iyidir.
BEnde günün en azından 1 saatini fırında bakkalda geçiriyorum. Maksat muhabbet olsun diye yeni konular açıyorum. Konuşmalarına katılıyorum. Ailemde bunun bende bir ilerleme olduğunu söylüyorlar ve benim için çok iyi olduğunu söylüyorlar